Češi v porovnání s EU tráví v práci nejvíce času, patří ale mezi nejhůře ohodnocené
V porovnání s ostatními státy Evropské unie patří čeští zaměstnanci k těm, kteří v práci tráví nejvíce času. Zároveň jsou ale stále mezi nejhůře ohodnocenými. Vyplývá to z analýzy, kterou zpracovala personální agentura AC JOBS.
Češi podle analýzy tráví v zaměstnání průměrně 40 a půl hodiny týdně. V počtu odpracovaných hodin se řadí na páté místo v unii. Stejnou příčku, jenže na opačném konci žebříčku (podle údajů evropského statistického úřadu Eurostatu), obsazují ve výši minimální mzdy.
„Minimální měsíční mzda v Česku se i po letošním zvýšení na 9900 korun měsíčně řadí k nejnižším v Evropské unii. Horší minimální platy mají už jen Litva, Maďarsko, Rumunsko a Bulharsko,“ uvedla ve zprávě Olga Hyklová, majitelka a výkonná ředitelka společnosti AC JOBS.
Velké rozdíly jsou i v platech zaměstnanců. V Česku se průměrná hrubá mzda v letošním prvním čtvrtletí meziročně zvýšila o 1119 korun na 26 480 korun. Například učitelé na základních školách si podle statistiky vydělají měsíčně v průměru zhruba 22,6 tisíce korun.
Třeba v Německu učitelé vydělají kolem 70 tisíc korun měsíčně, pekaři zhruba 50 tisíc a taxikáři kolem 35 tisíc korun za měsíc. Výrazně vyšší platy mají Švýcaři. Řidič autobusu si tam vydělá pětkrát víc než v Praze a učitelé základních škol mají plat sedmkrát vyšší.
Pouze 35 procent Čechů je spokojeno se zaměstnáním
Nízké výdělky se podle analýzy odrážejí i v míře spokojenosti českých zaměstnanců. V Česku je podle průzkumu pouze 35 procent zaměstnanců spokojeno se svým zaměstnáním. Ve 43 procentech případů je trápí právě malé platy. I proto se podle agentury chystá do zahraničí za prací kolem 130 tisíc Čechů.
Výrazné rozdíly v platech jsou v Česku i mezi ženami a muži. Agentura ale upozorňuje, že v Evropské unii to není nic neobvyklého. „Česká republika je v rozdílech platů podle pohlaví třetím nejhorším státem v unii. Větší rozdíly jsou už jen v Rakousku a Estonsku. Ženy v Česku mají v průměru o 22 procent nižší plat než muži. V rámci unie se ale nejedná o neobvyklý jev. Například ženy v Německu loni průměrně vydělávaly o 21 procent méně než muži,“ popsala Olga Hyklová.
Rozdíly v platech jsou v České republice i mezi jednotlivými kraji. Analýza agentury konstatuje, že jsou různé hodinové mzdy. K nejlépe hodnoceným zaměstnancům patří dlouhodobě ti z Prahy, kde se v loňském roce průměrná hrubá hodinová mzda dostala na 196 korun.
Například v Pardubickém kraji činil hodinový plat 152 korun a ve Zlínském kraji to bylo jen 144 korun. Zatímco v Praze tak během letošního prvního čtvrtletí dosáhl průměrný měsíční hrubý plat téměř 33 tisíc korun, v Karlovarském kraji to bylo pouze 23 096 korun.
Z údajů agentury ale vyplývá, že navzdory nízkým platům mají Češi chuť pracovat. „Nízká nezaměstnanost a převis volných pracovních míst naznačují, že by platy v České republice mohly v budoucnu stoupat. Česko ale ještě dlouho nebude patřit mezi země, které nabízejí nejvyšší platy,“ uzavřela Olga Hyklová.