Češi nejsou spokojeni s byrokracií v EU, MPO to chce změnit

Díky členství v EU je v České republice více byrokracie a zbytečných úřadům, myslí si čtyři pětiny obyvatel. Vyplynulo to z průzkumu společnosti CVVM. Během posledních dvou let se počet takto přesvědčených lidí neustále zvyšuje, a Češi jsou stále méně přesvědčeni o tom, že EU zvyšuje prestiž jejich země. Ministerstvo průmyslu a obchodu chce však na tuto situaci zareagovat a s byrokracií bojovat.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

podnikání, byrokracie - ilustrační foto

podnikání, byrokracie - ilustrační foto | Foto: Alena Palečková

Na druhé straně ovšem více než tři čtvrtiny obyvatel si myslí, že možnosti žít a studovat či pracovat v zahraničí se díky členství v EU zlepšily. Dvě třetiny si také myslí, že jakožto členové EU můžeme čerpat daleko více dotací; stejné množství obyvatel je ovšem přesvědčeno, že ČR se nechává příliš svazovat direktivami EU a že Unie má příliš vysoký vliv na českou politiku.

Pouze čtvrtina obyvatel věří, že máme díky EU lepší zákony. V rámci výzkumu bylo dotazováno více než 979 osob starších 15 let.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor s Martinen Tlapou, náměstkem ministra průmyslu a obchodu pro Evropskou unii a konkurenceschopnost.

To, že rozvoj ekonomiky neefektivní byrokracie brzdí, si velmi dobře uvědomuje i ministerstvo průmyslu a obchodu. Boj s byrokracií ostatně představuje jednu z náplní jeho práce. Podle analýzy, kterou již dříve v lednu tohoto roku zveřejnili, jsou neefektivní státní úřady jednou ze tří hlavních brzd rozvoje. Dalšími jsou pak pomalé soudy a nedostatečná infrastruktura.

„Hlavní přínos členství je možnost využívat trhů pěti set milionů obyvatel jak pro obchod, tak pro cestování a sníží se také náklady,“ myslí si náměstek ministra průmyslu a obchodu pro Evropskou unii a konkurenceschopnost Martin Tlapa.

Podle něj podnikatelé pociťují, že EU vydává příliš mnoho směrnic. „To si myslí i ministerstvo. V řadě případů si ale naši legislativci přidávají ještě vlastní nápady do různých pozměňovacích návrhů,“ hodnotí situaci Tlapa.

„Ministerstvo chce omezit možnost podávání pozměňovacích návrhů, které by neposuzovaly dopady na legislativu . A všechny zbytečné návrhy, které podnikatelům vadí, dát dohromady a snažit se o jejich postupné rušení. Například to, co již existuje v Belgii – sbírat nápady od podnikatelů, kteří si stěžují na zbytečnou legislativu,“ vysvětluje.

Padlým paragrafem proti nesmyslným omezením

Vlastní kampaň Padlý paragraf, kde se budou rušit ty nejkřiklavější příklady byrokracie, připravuje právě ministerstvo průmyslu a obchodu. Jak potvrzuje náměstek, podobný program existuje již v Dánsku a právě jím se chtějí v Česku inspirovat.

„Podnikatelé všechny nesmyslnosti dávají jedné státní instituci, například ministerstvu, aby se podívala, zda je nařízení potřeba. Vychází se z toho, že by podnikatel měl více času trávit podnikáním a méně sháněním informací,“ míní Tlapa.

A dodává, že ministerstvu by se líbilo také to, že by se účinnost legislativy měnila jen k určitému datu.

Krátkodobě podle náměstka Martina Tlapy závisí konkurenceschopnost českých firem na poptávce v zahraničí, dlouhodobě pak záleží na kvalitě institucí, infrastruktury, ale i na vzdělanosti či schopnosti vymýšlet nová řešení.

Spolupráce s Asii je nezbytná

„Vládě chceme připravit materiál, který by měl ukázat opatření, jak zlepšit konkurenceschopnost ČR v dlouhodobém výhledu,“ odhaluje plány ministerstva náměstek.

Často se také hovoří o provázanosti české a německé ekonomiky. „Máme jistý růst, který je tažen německou poptávkou, třetina našeho vývozu směřuje do Německa. Na druhou stranu příliš mnoho firem spoléhá na německý trh a nemá přímý kontakt například s trhy v Asii,“ přiznává.

Jak dodává, ministerstvo průmyslu a obchodu se též bude snažit obchodní diplomacií dosáhnout toho, aby podnikatelé měli lepší servis při expertu právě do Asie nebo Latinské Ameriky, kde bude ekonomický růst bude daleko vyšší než v Evropě.

ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme