Cena ropy stoupá. I kvůli tropické bouři Isaac
Cena ropy opět stoupá. Může za to tropická bouře Isaac, která míří nad oblast Mexického zálivu. Bouře by se podle meteorologických předpovědí měla pohybovat kolem Floridy a nad Mexický záliv dorazit od východu. Ropné i plynařské společnosti už zahájily evakuaci těžebních plošin, britský koncern BP už na svých sedmi plošinách v zálivu zcela zastavil těžbu.
„V průběhu dnešního obchodování roste cena barelu severoamerické ropy brent přibližně o 89 centů na 114,5 dolaru. 80 centů na barel je opravdu jen minimální pohyb, motoristé se zatím nemusejí obávat nějakého výraznějšího dopadu na tuzemské ceny pohonných hmot. Pokud by nicméně došlo k výraznějším cenovým pohybům, ty se tradičně projevují s přibližně týdenním zpožděním,“ vysvětluje analytik společnosti Colosseum Petr Čermák.
Americké úřady odhadly, že se kvůli bouři Isaac sníží produkce ropy asi o 24 procent. Takový dočasný výpadek není v období hurikánů podle Petra Čermáka žádnou tragédií a ničím výjimečným.
O cenách ropy mluvil na Rádiu Česko analytik společnosti Colosseum Petr Čermák
„Problém by nastal ve chvíli, kdy by výpadek byl větší a trval delší dobu. Případně kdyby došlo k poškození některých ropných plošin, nebo dokonce rafinerií, které na pobřeží leží. Prozatím si ale nemyslím, že by hrozilo uvolňování strategických rezerv Mezinárodní agentury pro energii,“ pokračuje Čermák.
Trh s ropou ale není nervózní jen z bouře Issac. Netrpělivě se očekává také zasedání světových centrálních bankéřů v americkém Jackson Hole tento pátek.
„Trhy od tohoto setkání mají vysoká očekávání. Centrální banky v posledních týdnech vedle toho naznačily, že hodlají zasáhnout. Investoři tak očekávají stimulační opatření pro ekonomiky v řádu desítek až stovek miliard dolarů. Díky tomu také nakupují riziková aktiva, jako jsou třeba akcie nebo komodity a to tlačí vzhůru i ceny ropy,“ uvádí analytik Čermák.
Napětí je také kolem nadcházejícího zasedání Evropské centrální banky a amerického FEDu. Podle Čermáka by měli centrální bankéři skončit s politikou kvantitativního uvolňování a neměli by podporovat spekulativní chování na finančních trzích dalšími stovkami miliard, které napumpují do oběhu:
„Pokud by se zdrželi politiky kvantitativního uvolňování, tak by převládly fundamenty, které zatím příliš nenasvědčují a nenahrávají tomu, aby cena ropy nějak razantněji rostla. Pokud by tedy nezasahovali, podle mého názoru by cena ropy zamířila dolů.“