Budvar končí spolupráci s Anheuser - Busch
Když národní podnik Budějovický Budvar před pár lety uzavřel dohodu s nadnárodním koncernem Anheuser-Busch o zastupování Budvaru ve Spojených státech, hodně lidí to překvapilo. Budvar vede s Anheuser-Busch soudní spory o používání značky Budweiser.
Dnes budějovický pivovar oznámil, že spolupráci s Anheuser - Busch ukončí, partner prý zásadním způsobem neplnil obchodní cíle.
Konceptualista Pivní rozmanitosti a šéfredaktor magazínu světpiva.cz Jan Kočka ve Stalo se dnes připomněl, že uzavření dohody Budvaru o zastupování s Anheuser - Busch bylo pragmatické. „Anheuser - Busch ovládá 50 procent amerického trhu. Budvar si vybral partnera, který ho mohl dostat do všech koutů Spojených států.“
Konceptualista Pivní rozmanitosti a šéfredaktor magazínu světpiva.cz Jan Kočka ve Stalo se dnes
Kočka také zdůraznil, že po ovládnutí Anheuser-Busch belgicko-brazilskou skupinou InBev v roce 2008, se ve společnosti Anheuser-Busch změnila obchodní koncepce a poklesl její zájem o dovoz importovaných značek do USA.
„Domnívám se, že nějakou setrvačností to ještě běželo, prodeje nějaké byly, ale nebyly víceméně marketingově podporovány a pokles vedl k nespokojenosti Budvaru.“
Budvar už má nového importéra - United States Beverage. Jeho výběr nebyl podle Kočky nijak těžký: „Americký trh je značně komplikovaný, každý stát má v rámci unie své zákony.“
„Pokud Budvar hledal distributora, musel najít takového, který má smlouvy s poddistributory v jednotlivých státech. A Budvar vahou svojí značky mohl jednoduše vybírat.“
Další české pivovary však nemají lehkou pozici při pronikání na trh v USA. „Z poloviny ovládá trh Anheuser- Busch. Deset procent trhu zabírá dovoz a tlačí se tam 800 až 900 pivovarů z celého světa, tedy se jedná o velký přetlak a žádný pivovar to nemá jednoduché.“
„České pivo je vnímáno jako dobré pivo, avšak pouze Budvar a možná Prazdroj jsou distribuovány po celých Spojených státech, ostatní pouze regionálně,“ připomněl Jan Kočka.