Brusel chce lidem usnadnit práci v cizině, má to pomoci v boji s nezaměstnaností
Lidem bez práce může pomoci odchod do ciziny. Evropská komise proto navrhla opatření, která mají práci v zahraničí usnadnit. Chce například lepší přístup takových zaměstnanců ke členství v odborech nebo k daňovým výhodám.
Stěhování za prací má být jeden z receptů na boj s rekordní nezaměstnaností. V zemích Evropské unie nemá práci přes 26 milionů lidí.
„Jsme občané zemí Evropské unie a při hledání práce nás naše národní hranice neomezují,“ řekl eurokomisař pro sociální věci László Andor.
O novém opatření Evropské komise, které má zvýšit zaměstnanost, mluvil na Radiožurnálu bruselský zpravodaj ČRo Ondřej Houska
V současnosti platí v EU volný pohyb osob, všichni mají právo do ciziny za prací odejít. V praxi to tak ale úplně nefunguje.
Lidé, kteří se rozhodnou odejít do ciziny pracovat, podle komisaře Andora často čelí diskriminaci a dalším problémům. To podle průzkumu Komise lidi v možném stěhování za prací odrazuje.
Komise odmítá stížnosti, že lidé z cizích zemí berou práci domácím zaměstnancům. Podle Bruselu pro to neexistují žádné důkazy.
S vysokým nárůstem nezaměstnanosti se potýká Řecko, Španělsko nebo Francie. Nedostatek pracovní síly naopak pociťují v Německu. Občanů České republiky pracuje v ostatních zemích EU jen asi 70 tisíc. To je v porovnání s některými jinými zeměmi, kde v cizině pracuje až desetina populace, poměrně málo.