Auto za virtuální měnu. Ruský výrobce aut UAZ nabízí nový model terénního auta za biocoiny

Nový model terénního vozu z ruské automobilky UAZ bude možné koupit za virtuální měnu biocoin, „krytou bioovocem a biozeleninou“ vypěstovanými v ruském zemědělství. Nový pickup UAZ Profi je totiž určen především farmářům a rolníkům. O prodeji vozu i za virtuální měnu informoval sám výrobce na svém webu.

Moskva Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Automobil značky UAZ (ilustrační foto)

Automobil značky UAZ (ilustrační foto) | Foto: Dmitry Terekhov | Zdroj: Wikimedia Commons

„UAZ je první ruský výrobce, který nabízí nový vůz za virtuální měnu," prohlásil ředitel automobilky Vadim Švecov a dodal, že za vůz by mělo být možné zaplatit biocoiny od podzimu.

Biocoiny vymyslel Boris Akimov, zakladatel obchodního řetězce LavkaLavka. Z hlediska ruských zákonů jde vlastně o zákaznickou kartu, která připisuje biocoiny jako věrnostní body. Farmář za své zboží dostane od řetězce biocoiny, za které si pořídí auto, které odveze i půldruhé tuny nákladu.

Rande u urny? Ruská seznamka dělá z voleb příležitost k seznámení

Číst článek

Stejný vůz si ovšem za biocoiny budou moci podle Akimova pořídit i zákazníci, a to nejen obchodů LavkaLavka, protože virtuální měnu podle něj už používají desítky podniků a dále se šíří. Brzy prý má i vstoupit na burzu. Naplno se mají platby v biocoinech rozběhnout od listopadu.

„Vozy UAZ jsou nejlepší kamarádi ruského zemědělství, zejména nevelkých farem," tvrdí Akimov podle automobilky. Aniž by opominul dodat, že „současný UAZ je i auto do města, zvláště pokud má obyvatel města i chalupu na vsi či chatu".

V Rusku se daří malým řemeslným pivovarům, pomohla jim krize tamní měny

Číst článek

V někdejším komunistickém Československu používali terénní vozy UAZ především vojáci. Současná armáda tehdejší sovětská vozidla nahrazuje vozy vyráběnými především v západní Evropě.

Světový trh virtuálních měn dosahuje podle odhadů ekvivalentu 160 miliard dolarů. Značný díl připadá na bitcoin, který vznikl v roce 2009 jako alternativa oficiálních měn a během let se prosadil jako přední kybernetická měna světa. Vytváří ji síť počítačů se specializovaným softwarem naprogramovaným tak, aby uvolňoval nové virtuální mince stabilním a postupně se zpomalujícím tempem. Je navržen tak, aby ho nikdo nemohl jakkoli ovlivňovat, tedy ani vlády nebo centrální banky.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme