Vstup Česka do eurozóny není podle Babiše prioritou, je spokojen s korunou
Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) v sobotu na festivalu Re:publika v Brně uvedl, že český vstup do eurozóny a tedy přijetí společné evropské měny euro pro něj není prioritou a že je spokojen s českou korunou. Za blahodárné pro tuzemskou ekonomiku považuje intervence České národní banky.
Andrej Babiš to řekl v moderované debatě s názvem Jakou Evropskou unii chceme?
„Jsem spokojen s českou korunou. My jsme v pohodě a myslím, že kdyby se náhodou něco stalo, tak já považuju intervence České národní banky za blahodárné pro naši ekonomiku,“ uvedl. To, že eurozóna není prioritou, ve svých odpovědích několikrát zopakoval.
Brno slaví 100 let Československa. Festival Re:publika zahájili Babiš s Pellegrinim a dvojník TGM
Číst článek
Společná evropská měna euro byla podle Babiše v případě Řecka a Itálie experimentem. Babiš také podotkl, že bude Slovensku držet palce, aby nemuselo platit řecké a italské dluhy, neboť debaty se účastnil také slovenský premiér Peter Pellegrini.
„Byl jsem přítomen eurosummitu, který probíhá asi tak, že Sever říká Jihu: Udělejte reformy, buďte zodpovědní, snižte dluhy, potom budeme sdílet riziko. A Jih říká: Ne, vy sdílejte riziko s námi a my potom budeme dělat reformy,“ konstatoval český premiér v demisi.
Nejzdravější banky v Evropě
Vznesl řečnickou otázku, co by se v případě zavedení eura stalo s českým exportem a sektory ohroženými dovozy. O českých bankách řekl, že jsou nejzdravější v Evropě a jejich zahraniční matky dostávají skvělé dividendy.
Vstup do Evropské unie? ‚Už fakt nevím, jak jsem hlasoval,‘ říká Babiš
Číst článek
Pellegrini opáčil, že Slovensku se v eurozóně daří dobře a zažívá růst a má nejnižší nezaměstnanost v historii samostatného Slovenska. Dodal, že i banky na Slovensku jsou ve skvělé kondici a svým mateřským společnostem odvádí dobré dividendy.
Na brexitu není nic kladného
Premiéři mluvili i o dalších evropských tématech, například takzvaném brexitu, tedy vystoupení Velké Británie z EU. Babiš na britském odchodu nevidí nic kladného. Pellegrini zdůraznil, že Británie musí odchodem trpět, aby to působilo demotivačně pro další země.
Debata se odehrála na brněnském výstavišti při zahájení festivalu Re:publika, který připomíná 100. výročí Československa a 90 let existence veletržního areálu. Festival spojuje umění, techniku, design, sport i zábavu. Má rozpočet 128 milionů korun a potrvá do 17. června, pořadatelé očekávají několik stovek tisíc návštěvníků.