Americká ekonomika řadění tornád pocítí, tvrdí expert
Už přes tři stovky lidí zahynuly na jihu Spojených států vinou tornád, bouří a lokálních záplav. Nejhůře zasažená je Alabama, pak Tennessee a Mississippi.
Živelní pohroma přišla v době, kdy hospodářství USA hlásí zpomalení růstu v prvním čtvrtletí. Přesto prezident Barack Obama přislíbil výraznou federální pomoc při obnově zasažených území.
O vlivu nejhorší přírodní katastrofy v USA od hurikánu Katrina v roce 2005 na tamní ekonomiku odpovídal na otázky expert na mezinárodní politiku a hospodářství Petr Robejšek.
Škody dosahují podle odhadů mnoha miliard dolarů, prezident ale slibuje pomoc z federálních peněz. Kde je vezme v momentě, kdy v prvním čtvrtletí vlivem vyšších cen potravin a benzinu oslabily výdaje spotřebitelů a hospodářský růst zpomalil? Navíc připomeňme vysoké zadlužení USA.
„Vezme je tam, kde je bral doposud, natiskne je. V situaci, ve které se Amerika nachází, neexistuje jiná možnost. Velkou roli budou hrát i vyplacené pojistky pojišťoven, které finanční krizi přežily v brilantním stavu.“
Americká centrální banka Fed naznačila mimojiné v tomto týdnu, že hodlá držet dále úrokové sazby blízko nuly. Následkem byl pokles kurzu dolaru na devizovém trhu na tříleté minimum a euro posílilo nejvýše od prosince 2009. Může současná živelní pohroma donutit centrální bankéře přehodnotit svou vizi?
„To si nemyslím. Pro americkou politickou třídu jako takovou je momentálně důležité, aby dolar zůstal slabý. Povídáme si o katastrofě v Alabamě, ale vlastně jde o konkurenci, ne-li o hospodářskou válku s Čínou. Ta problematizuje americkou pozici a americká politika slabého dolaru je odpovědí na tuto čínskou politiku.“
Jak vnímáte Obamovu snahu pomoci postiženým státům z politického hlediska?
„To je první přikázání každého politického vůdce. Navíc v tomhle případě skutečně nezbývá nic jiného, než aby federální vláda pomohla postiženým oblastem. Čistě ekonomicky viděno je každá takováto katastrofa svým způsobem modernizační, investiční, konjunkturální program.“