Brigádu je lepší vybírat z více nabídek. Na podmínkách se domluvte předem, radí experti

Letní prázdniny znamenají pro mnoho mladých lidí možnost přivydělat si na brigádě. Letos není o volná místa nouze, a brigádníci si mohou vybírat. Měli by si ale dát pozor a dodržet několik zásad, aby dostali za odvedenou práci opravdu zaplaceno tolik, kolik si představovali.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letní brigáda, zmrzlinářka (ilustrační foto)

Letní brigáda, zmrzlinářka (ilustrační foto) | Foto: Lucie Maxová

Důležité je například vědět, jak spolehlivá je firma, která brigádu nabízí.

„Určitě je vždycky fajn vybrat si z více nabídek a pak je dobré se podívat aspoň na webové stránky té společnosti, něco málo si o ní zjistit. A především na všech podmínkách se vždycky domlouvat dopředu,“ radí brigádníkům Tomáš Surka.

A to nejlépe písemně - třeba jako dohodu o provedení práce. Ve smlouvě by měl být popsán druh činnosti, místo práce, její začátek a konec a způsob i výše odměny zaměstnance.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na co by si brigádníci měli dát pozor, aby nenaletěli podvodníkům a skutečně si něco vydělali, zjišťovala redaktorka Jitka Hanžlová

Nejde jen o to, že bez smlouvy nemusíte za brigádu dostat zaplaceno a nemáte jak se bránit, potřebujete být také krytí pro případ úrazu, způsobení škody, nebo pokud přijde do firmy kontrola.

„V případě úrazu na pracovišti, který se může stát velmi často, tak v momentě, kdy nemáme podepsanou žádnou dohodu, vzniká dost velký problém,“ popsala Zuzana Lincová, ředitelka personální společnosti.

Se smlouvou se k brigádníkovi chová i v případě pracovního úrazu zaměstnavatel jako ke kmenovým pracovníkům. Je dobré mít pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou zaměstnavateli. Při hledání brigády je důležité dávat pozor na podvodné nabídky, a to obvykle ke zprostředkování práce za vstupní poplatek.

„Podvodné agentury většinou žádají po lidech předem nějaké peníze, které jim potom budou kompenzovat v průběhu té pracovní činnosti. Ale opravdu - neodpovídat a nereagovat.“

Často se to týká práce v cizině. Některé podvodné pracovní agentury účtují klientům předražené služby třeba za ubytování, pojištění, dopravu a podobně. Určitou ochranu před podvodníky nabízí například Evropský portál pracovní mobility nebo portál ministerstva práce a sociálních věcí, kde je seznam agentur, které mají povolení od úřadu práce.

Jitka Hanžlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme