Tandemový seskok zkouší zájemci všeho věku. Jejich počet každoročně stoupá

Ročně si v Česku vyzkouší tandemový seskok asi 20 tisíc milovníků adrenalinu. Letecké školy na několika místech v republice se shodují, že zájem roste, což potvrzuje i Úřad pro civilní letectví. Podle něj skáče o třetinu víc lidí než v roce 2010.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Reportérka Veronika Hlaváčová při tandemovém seskoku

Reportérka Veronika Hlaváčová při tandemovém seskoku | Foto: Veronika Hlaváčová | Zdroj: Český rozhlas

Tandemový seskok začíná oblečením speciální kombinézy a zapnutím postroje. „Zády ke mně. Nohama do popruhu. Ruce jako do baťohu. A teď jen zapnout všechny popruhy,“ instruuje pracovnice letecké školy. Pak následuje společný výcvik.

„Co se týče skoku, je to velice jednoduché. Budeme po vás chtít jen dvě pozice, které zaujmete,“ uvádí výcvik tandempilot Roman Štengl. „Na výskok se postavíte, chytíte rukama popruhů, dáte nám hlavu na rameno a zavěsíte se na nás plnou vahou. My vás udržíme,“ ujišťuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Tandemový seskok si na vlastní kůži vyzkoušela reportérka Veronika Hlaváčová

„Pak vyskočíme ven. Po výskoku nic neměňte, dokud vás nepoplácáme po ramenou. Jenom se uvolněte, dýchejte zhluboka nosem, rozhlížejte se podle libosti. Na druhé poklepání dáte ruce zpět na popruhy. A co se týče přistání - to je důležité - neběžte, nohama nebrzděte, jenom je natáhněte a nechte to na nás,“ uzavírá Štengl.

Pak teprve přijde na seskok samotný. Letadlo nejdřív vystoupá do několikakilometrové výšky. Pak si k sobě tandempilot připne postroj skokana a spolu vyskočí ven. Na zem dosednou po zhruba 10 minutách. Před otevřením padáku se letí asi 60 vteřin volným pádem, a to v rychlosti přes 200 kilometrů v hodině.

Úřad pro civilní letectví evidoval v roce 2010 15 tisíc tandemových seskoků. O dva roky později to bylo o 500 méně. Od roku 2013 ale zájemců opět narůstá. V roce 2014 jich bylo necelých 21 tisíc. Čísla za loňský rok se uzavřou až letos na podzim. Podle odhadů leteckých škol ale budou stejné nebo vyšší než předcházející rok.

Roman Štengl už má za sebou patnáct a půl tisíce seskoků, což je podle něj hodně i ve světovém měřítku. Ze zkušenosti potvrzuje, že lidé při seskoku často křičí. Někteří si tak ulevují psychicky, jiní křičí klidně celou dobu. Jen velmi sporadicky se ale prý stane, že by si to někdo na poslední chvíli rozmyslel.

„Osobně se mi to stalo dvakrát za 12 tisíc tandemů. Není to nic obvyklého. V obou případech to byl panický záchvat hrůzy hned po vzletu letadla. Takže ani ne z toho skoku, ale už z letadla,“ říká.

Nejsilnější klientelou jsou podle Štengla Korejci, kterých přichází několik tisíc do roka. Inspirují se přitom oblíbeným korejským sitcomem, ve kterém se hrdinka zamilovala při tandemovém seskoku do hlavního hrdiny.

Tandemový seskok je přitom vhodný pro zájemce všeho věku. „Můj nejstarší skokan byl skoro stoletý, nejmladší zase čtyřletá. Hodí se to pro každého,“ dodává Roman Štengl.

Veronika Hlaváčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme