Problémy s ledvinami má každý desátý Čech. Často o nich ale neví

Téměř každý desátý Čech má problémy s ledvinami. Lidé ale často ani nevědí, že jsou nemocní. Špatně fungující ledviny totiž nebolí. Je to přitom životně důležitý orgán. Filtrují z těla odpadní látky a denně pročistí 180 litrů krve.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ledviny

Ledviny | Foto: Fotobanka Profimedia

„Již selhávající ledviny se projevují vysokým krevním tlakem, často otoky dolních končetin, bolestmi hlavy, velkou únavou, bledostí. Ale to už jsou známky nezvratného selhávání ledvin. O běžnějších onemocněních, která jsou velmi častá, většinou nevíme,“ vysvětluje Ondřej Viklický, přednosta Kliniky nefrologie z pražského IKEMu.

„Ledvinám škodí především vysoký krevní tlak. V populaci starší 60 let má vysoký krevní tlak více než 50 procent lidí. Další příčinou poškozený ledvin je nerozpoznaný nebo špatně léčený diabetes, a chronické záněty, infekce ledvin a močových cest,“ pokračuje Viklický.

Přehrát

00:00 / 00:00

O onemocnění ledvin mluvil na Radiožurnálu Ondřej Viklický, přednosta Kliniky nefrologie z pražského IKEMu

Starší lidé, kteří mají cukrovku, jsou podle Viklického náchylnější k onemocnění ledvin a měli by častěji chodit na vyšetření, a to alespoň jednou ročně. Týká se to také lidí s vysokým krevním tlakem a těch, kteří mají onemocnění ledvin v rodině.

Ledviny jsou pro život nezbytné. Pokud o ně člověk přijde, přichází v úvahu jejich transplantace nebo dialyzační metody.

„Transplantace se u nás provádějí už od roku 1966. Zcela nejlepší výsledky vykazují transplantace od žijících dárců. Těm tedy dáváme přednost, pokud v rodině pacienta vhodný dárce je,“ dodává Viklický.

Zuzana Petráňová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme