Po smrti mě zmrazte, přála si britská dívka trpící rakovinou. Soud ji ve sporu s otcem podpořil

Britský soud vyhověl čtrnáctileté dívce trpící rakovinou, aby byla po smrti zmrazena pro možné budoucí vyléčení. Proti uchování těla byl zpočátku její otec, během soudu ale svůj postoj změnil a dceru podpořil. Dívka zemřela v říjnu, kdy již věděla, že se za ni soud postavil. Verdikt byl ale zveřejněn až nyní kvůli citlivosti případu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kryonika - zařízení pro mrazící proces

Kryonika - zařízení pro mrazící proces | Foto: Česká televize

Dívka si byla vědoma konečné fáze své nemoci, naději ale vložila do kryoniky, což je způsob uchování těla zmrazením pro možné oživení v budoucnosti. Zatímco matka s přáním dcery od počátku souhlasila, otec byl zprvu proti.

Rodiče spolu nežijí, rozvedli se v roce 2008. Otec od té doby nebyl s dcerou v kontaktu, snažil se o něj až od loňského roku, kdy se o nemoci dítěte dozvěděl, napsal v pátek britský list The Guardian.

Výstavou proti rakovině prsu. Mamografický snímek může zachránit život, vzkazují organizátoři

Číst článek

„Je mi jen čtrnáct let a vím, že umírám. Kryoprezervace mi ale dává šanci, že budu vyléčena a probuzena, i když to může být za stovky let. Nechci být pohřbena do země. Chci žít déle," napsala dívka soudci.

Ten ji před její smrtí v nemocnici navštívil, protože se kvůli špatnému zdravotnímu stavu nemohla slyšení zúčastnit. Soudce konstatoval, že na něj udělala dojem statečnost, se kterou dívka čelila nevyhnutelnému osudu. O verdiktu řekl, že není posudkem správnosti či špatnosti kryoniky, nýbrž řeší spor mezi rodiči.

Otec nakonec svolil

Otec posmrtné zmrazení dcery dlouho odmítal. Pochyboval o úspěšnosti takové procedury a tvrdil, že dívka po možném uzdravení třeba za 200 let již nebude mít na světě rodinu, což ji může dostat do zoufalé situace. Nakonec ale prohlásil, že přání dcery bude respektovat.

Dívčino tělo bylo převezeno do Spojených států, kde se o jeho uchování postarala soukromá společnost. The Guardian uvedl, že zmrazení stálo v přepočtu zhruba 1,2 milionu korun.

Kryoprezervace lidí je v současné době nevratný proces, to znamená, že zmrazený člověk nemůže být oživen. Zastánci této metody, která se již nyní úspěšně používá například ke skladování spermií, však tvrdí, že v budoucnu může být díky pokročilé medicíně možné těla resuscitovat.

Některé země zmrazení považují za nelegální nakládání s lidskými pozůstatky, naopak ve Spojených státech je takový postup možný, pokud lékař daného člověka prohlásí za mrtvého. Uchovat je možné nejen celé tělo, ale i jen hlavu s mozkem.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme