Nedostatek spánku pomáhá Alzheimerovi
Nedostatek spánku bývá spojován s poruchami soustředění, přibíráním na váze, sníženou výkonností imunitního systému a depresemi. Depresivní je také pomyšlení, že nevyspání zřejmě souvisí i s Alzheimerovou chorobou.
Lidé postižení Azheimerem často trpí poruchami spánku, ale zatím není příliš jasné, zda jde o příčinu nebo jeden ze symptomů nemoci. Neurologové z Washington University School of Medicine zjišťovali, nakolik spánek ovlivňuje formování toxických plaků sloučeniny beta-amyloidu, které bývají považovány za hlavní příčinu Alzheimera. Výsledky jejich práce ukázaly, že hladina beta-amyloidu v mozcích pokusných myší byla významně vyšší v době bdění než ve spánku.
K podobným výsledkům vědci došli také v případě, že měřili hladiny beta-amyloidu v mozkomíšním moku zdravých lidí. Důvodem zřejmě je, že bdělý, a tím pádem aktivnější, mozek produkuje větší množství beta-amyloidu.
Na tvorbě samotných plaků se pak - alespoň u pokusných myší - přímo podepisoval nedostatek spánku: myši, které byly přinucené 20 hodin denně bdít, měly v mozku víc plaků než ty, které se mohly normálně prospat. Vědci také zjistili, že množství beta-amyloidu snižuje lék, určený k léčbě nespavosti. Není proto vyloučené, že dlouhý spánek může formaci plaků zpomalit nebo dokonce úplně zablokovat.
Výsledky studie zveřejnil časopis Science.