Křesťanům vrcholí Velikonoční svátky. Je Bílá sobota
Bílá sobota je druhým dnem křesťanských velikonočních svátků. Je to den, kdy Ježíš ležel v hrobě, den ticha. Křesťané se až do večera postí a po celý den se nekonají žádné liturgické obřady. Na večerní slavnostní mši pak oslaví Ježíšovo vzkříšení. Teprve poté je podle lidové tradice čas na sváteční tabuli a začínají hlavní velikonoční svátky, hody.
V některých krajích se lidé na Bílou sobotu také poprvé po zimě vykoupali. Etnografka Jiřina Langhamerová vysvětluje, odkud má tento den svůj název.
„Ještě v raném křesťanství se na tento významný den přijímali do církve noví, tedy křtěnci. Čistotu symbolizovala právě voda, ale i bílé roucho, které na sebe dostávali. Od toho se táhne název Bílá sobota,“ vysvětluje etnografka.
Příspěvek o tradicích na Bílou sobotu připravila pro Víkendový Odpolední Radiožurnál Pavla Dluhoschová
Přes den v kostelích žádné obřady nejsou, všechno směřuje k večerní vigilii, při které zvony oznámí Ježíšovo zmrtvýchvstání. Tmu v chrámech vystřídá světlo svící. Pašijovou svíci večer zapálí také farář z pražských Holešovic Pavel Semela.
„Bohoslužba začíná potmě, u ohně. Od něj se zapálí velikonoční svíce paškál, která se pak vnáší do ztemnělého kostela. Potom si všichni přítomní zapalují své malé svíčky,“ osvětluje tradici farář Semela.
Obřad velikonoční vigilie v chrámu svatého Petra ukončí ticho církve
Velikonoční obřady vyvrcholí dnes večer slavnostní vigilií v očekávání zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Tento nejstarší a zároveň nejdůležitější obřad odslouží papež v chrámu svatého Petra ve Vatikánu.
Sugestivním obřadem velikonoční vigilie končí ticho katolické církve po smrti Krista na kříži. Dlouhý večerní obřad v chrámu svatého Petra začne v atriu baziliky svěcením ohně, jako světla víry, a přípravou velikonoční svíce paškálu.
Češi stále a rádi dodržují tradiční velikonoční zvyky
Číst článek
Během obřadu papež Benedikt XVI. udělí křest osmi katechumenům. Velikonoční oslavy ukončí slavnostní nedělní mše, která je v podstatě pokračováním sobotní vigilie a radostnou oslavou zmrtvýchvstání Spasitele.
Benedikt XVI. na závěr udělí tradiční požehnání Urbi et Orbi.