Čínština táhne studenty i byznysmeny. A naučit se dá i v Olomouci

Právě dnes v Olomouci končí další z tradičních festivalů Měsíc čínské kultury. Pravidelně každým rokem jeho organizátoři přibližují exotickou zemi prostřednictvím koncertů, přednášek, workshopů nebo ochutnávek čínských specialit. Také o výuku čínštiny je stále větší zájem.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Číňané prochází mezi krámky

Číňané prochází mezi krámky | Foto: Roman Růžička

Čínština je nejrozšířenější jazyk na světě, používá ji každý šestý člověk na zeměkouli a je jedním ze šesti oficiálních jazyků OSN. I v rámci České republiky upřednostňuje řada zájemců o zaměstnání uchazeče se znalostí čínštiny, rok od roku se totiž zvyšuje počet obchodních vztahů s Čínou.

Čínský pozdrav „Dobrý den" můžete v Konfuciově akademii v Olomouci slyšet stále častěji. Zvládat čínštinu je možná v Evropě tak trochu móda, určitě ale také užitečná věc.

Přehrát

00:00 / 00:00

O velkém zájmu o studium čínštiny se přesvědčila na Konfuciově akademii v Olomouci Blanka Mazalová

O certifikované jazykové kurzy je proto podle ředitelky instituce Lucie Laníkové stále větší zájem:

„Hlavně jsme v létě nabídli zájemcům o čínský jazyk bezplatné kurzy, kde si týden mohli vyzkoušet, co to je začít se učit čínštinu. A poté se k nám mohli přihlásit na placené kurzy. Jsou plně obsazeny, zájem mezi studenty i veřejností je.“

Kromě studentů se ale mezi zájemci stále víc objevují nejen turisté, ale i byznysmeni:

Čínské znaky | Foto: Corel GALLERY

„Klienti u nás na Konfuciově akademii patří i k podnikatelům, ale učí se čínštinu spíše ze zájmu, protože cítí, že pokud pojedou do Číny a budou znát čínskou etiketu, tak je to pro ně mnohem prospěšnější v byznysu.“

Pokud vás čínština láká, ale máte strach ze složitého fonetického a znakového systému, zahoďte obavy za hlavu. Základy prý zvládnete během několika měsíců:

Čínština je jazyk ze sino-tibetské jazykové rodiny, kterým se mluví zejména v Číně, na Tchaj-wanu, v Singapuru, Malajsii a v čínských komunitách v zahraničí. Zapisuje se čínskými znaky, které mohou být přečteny v jakékoli výslovnosti, tj. v kterémkoli čínském dialektu.

„Myslím, že nejjednodušší znalost toho: ‚Dobrý den, jsem z České republiky‘ a dalších pár frází je schopen člověk zvládnout v řádu pár měsíců,“ míní Laníková.

Konfuciova akademie v Olomouci ale nenabízí jen jazykové kurzy. Její nabídka je mnohem širší:

„Nabízí také poradenský servis - jsme k dispozici také firmám a organizacím, které potřebují poradit s vycestováním do Číny nebo s jednáním s čínským partnerem. Jsme schopni poradit ohledně čínské etikety, jak jednat s obchodním partnerem v Číně. Případně pomáháme Univerzitě Palackého a jejím fakultám v navazování dalších kontaktů s univerzitami v Číně a při vyřizování dalších formalit ohledně smluv,“ dodala Lucie Laníková.

Pokud jste se zbavili obavy ze složitého čínského jazyka, za několik dní se i vy můžete rozloučit se svými známými čínským "na shledanou".

Blanka Mazalová, Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme