Číňané, kteří nenavštěvují starší členy rodiny, můžou skončit před soudem

V Číně už týden nařizuje zákon povinné návštěvy starších členů rodiny. Pokud si rodiče starší šedesáti let myslí, že je děti zanedbávají, mohou se obrátit na soud.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Číňané čelí živelní katastrofě

Číňané čelí živelní katastrofě | Foto: Robert Mikoláš

„Zákon dokládá tradiční důležitost rodinných vazeb v čínské společnosti, které se v současném způsobu života možná trochu vytrácejí. Právě to se zákon snaží řešit,“ říká sinoložka Zuzana Li. S tím, že synovská oddanost je jednou ze základních tradičních hodnot kultury a čínské společnosti.

Přehrát

00:00 / 00:00

Sinoložka Zuzana Li ve Víkendovém Radiožurnálu

„I dnes je naprosto běžné, že některé z dětí se stará své rodiče. Ti ekonomicky úspěšní je finančně podporují nebo je často i úplně živí, protože systém státního sociálního zabezpečení není v Číně zdaleka tak velkorysý jako třeba v Evropě,“ upřesňuje Li.

Na druhé straně poukazuje na to, že modernizace ve 20. století a všechny překotné experimenty se cíleně snažily tradiční čínskou morálku zničit.

„Když k tomu připočteme současné hodnoty konzumní společnosti, které nadevše staví osobní prospěch a s tím spojený odliv mladých lidí z venkova za prací, tak se v Číně objevují případy zanedbávání starých rodičů,“ vysvětluje sinoložka.

A dokládá to i průzkum čínské státní televize CCTV, podle kterého 11,9 procenta lidí nenavštívilo rodiče několik let, 33,4 procenta je pak vidí jen jednou ročně.

Helena Berková, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme