Boj proti ropné skvrně pokračuje, o víkendu experti plánují další pokus
Ropnou skvrnu, která se šíří po Mexickém zálivu, se stále nepodařilo zastavit. O víkendu chtějí experti vrt pod plošinou Deepwater Horizon ucpat novým zvonem nebo odpadky. Z poškozeného vrtu denně vytéká téměř 8 tisíc litrů ropy, která celou oblast zamořuje a ohrožuje pobřeží Spojených států od delty Mississippi až po severozápadní Floridu.
Odborníci z firmy British Petroleum se už pokusili zastavit šíření ropné skvrny, ale neúspěšně. Původní ventil měl závadu na hydraulickém systému a tudíž zařízení nemělo dostatečnou sílu na proříznutí vrtného potrubí a jeho utěsnění.
„Podle probíhajícího šetření vzniklo několik význmaných problémů - byla zjištěna netěsnost v hydraulickém systému ovládání uzávěru, bylo zjištěno, že zařízení na dně moře nebylo zapojeno tak, jak bylo stanoveno v projektu. Takže i to ukazuje, že zařízení nebylo zcela funkční,“ řekl ve Stalo se dnes Jaromír Havlásek, vedoucí oddělení inženýringu společnosti MND, která je největším vrtným kontraktorem v ČR.
Hostem Stalo se dnes byl Jaromír Havlásek, vedoucí oddělení inženýringu společnosti MND, která je největším vrtným kontraktorem v ČR.
Plošiny typu, jaká pracovala v Mexickém zálivu, jsou podle něj používány na celém světě. „Existují různé druhy plošin. Především je to dáno hloubkou vody, ve které se vrtá,“ dodal.
K řešení situace je v současné době několik možností řešení. „Experti navrhli 5 cest, které se dají provést okamžitě - například nasunutí dalšího zvonu nebo utěsnění mezi trubkou a uzávěrem nějakým ucpávacím materiálem. Uvažují také například o nasunutí další trubky do místa úniku,“ přiblížil Havlásek.