Pražské povstání si s ČRo připomíná i Václav Klaus
Český rozhlas je součástí připomínky 65. výročí Pražského povstání. Pietního aktu se účastní významné osobnosti veřejného života, se svým projevem vystoupí také prezident České republiky Václav Klaus.
„Český rozhlas a Český svaz bojovníků za svobodu si připomíná události Pražského povstání a uctí památku obětí položením smutečních věnců před budovou Českého rozhlasu na Vinohradské třídě,“ říká ředitel odboru komunikace Českého rozhlasu René Zavoral.
Na Pražské povstání vzpomínal na Radiožurnálu předseda Jednoty Československé obce legionářské v Praze 10 Antonín Štícha, nositel vyznamenání Bojovník rozhlasu.
„Během pietního aktu vystoupí s projevy prezident republiky Václav Klaus, předseda senátu Přemysl Sobotka, předseda vlády Jan Fischer, pražský primátor Pavel Bém a prozatímní ředitel Českého rozhlasu Peter Duhan,“ dodává ředitel komunikace.
Československý rozhlas byl v roce 1945 jedním z iniciátorů, kteří vyzývali lidi k obraně před německými okupanty. Při bojích o budovu rozhlasu padlo devadesát jeho pracovníků, českých policistů a dalších povstalců.
„Československý rozhlas sehrál v závěru druhé světové války velmi významnou roli, a pokud jde o Pražské povstání, tak do jisté míry podnítil celou tuto událost svými výzvami na obranu Prahy a Československého rozhlasu. Dá se říci, že tím vlastně spustil celý koloběh událostí,“ pokračuje René Zavoral.
Pietní akty
Boje na pražských barikádách v květnu 1945 si na Staroměstském náměstí v Praze dopoledne připomněli přímí účastníci povstání i příslušníci současné armády. Ti zde položili věnce. Z náměstí pak vyjelo několik kolon historických vozidel, které zastavují u vybraných pomníčků padlých za Pražského povstání.
Jedním z míst, kde Pražané bránili své domovy před nacisty, byla i pankrácká vazební věznice. Vedoucí sekretariátu ředitele Jiří Dolejší potvrdil, že věznice se k připomínce letošního výročí připojí.
Reportáž Ladislava Dvořáka o začátku Pražského povstání je dalším dílem seriálu Rádia Česko, který mapuje poslední dny 2. světové války.
„Scházíme se před budovou vrchního soudu u pamětní desky, která je určena obětem justice. Poté následuje rejstřík trestů, kde je další pamětní deska na počest dozorců, jež vazební věznici bránili, a přitom zahynuli,“ popsal vedoucí sekretariátu ředitele věznice Jiří Dolejší.
„Závěr pietního aktu, který bude ukončen státní hymnou, se koná v pankrácké sekyrárně, kde za doby okupace zemřelo více než 1075 osob,“ uzavřel Dolejší.
Vše začalo v Českém rozhlasu
Pražským povstáním, které v metropoli začalo 5. května 1945, vyvrcholily nepokoje, které propukly na sklonku druhé světové války na mnoha místech tehdejšího Protektorátu Čechy a Morava. Do bojů v Praze se první květnový týden zapojilo kolem 30 tisíc lidí, 1698 jich zahynulo.
Vše začalo v 6 hodin ráno kdy legendární rozhlasového hlasatel Zdeňka Mančal zkomolil dvojjazyčné vysílání a do mikrofonu řekl: „Je sechs hodin.“ Dopoledne pak k Českému rozhlasu dorazili vojáci SS a krátce po poledni začala jedna z nejdůležitějších bitev posledních dnů války. Ve stejné době vydalo signál k povstání i vojenské velitelství Bartoš a volání Českého rozhlasu pak bylo prvním veřejným povelem k masovému odporu proti okupantům.
Rekonstrukci bitvy o rozhlas můžete sledovat zde