Summit EU je také o české výjimce z 'Lisabonu'
Doplněk k Lisabonské smlouvě o výjimce pro Českou republiku je jednou z dominant právě zahájeného summitu Evropské unie v Bruselu. Jakou bude mít naše výjimka podobu ale zatím není zcela jasné. Ví se jen, že text má být krátký a nemá výslovně zmiňovat takzvané Benešovy dekrety.
Švédské předsednictví má návrh, jak uspokojit podmínku prezidenta Václava Klause na doplnění Lisabonské smlouvy tak, aby pro Českou republiku nebyla závazná Listina základních práv Unie, která je součástí smlouvy.
Jak by měla vypadat právní formulace, která má Česku výjimku ze smlouvy dát, je zatím tajemstvím švédského předsednictví. Diplomaté zatím mluví o tom, že to bude krátký text o rozsahu tří až čtyř odstavců. Výjimka se bude týkat platnosti celé Listiny, ne jen článků o majetkových právech Evropanů, kterých se obává český prezident.
O summitu EU mluvil na Rádiu Česko generální ředitel Evropské komise pro vnější vztahy Karel Kovanda
Představitelé evropských zemí na oplátku požadují závazek, aby Klaus nestupňoval požadavky a po případném kladném rozhodnutí Ústavního soudu Lisabon skutečně podepsal.
Premiér Jan Fischer už prohlásil, že mu prezident takový postup slíbil. Podle diplomatů by právě toto vyjádření mohlo našim partnerům v Unii stačit. Dojednaná výjimka by mohla, podobně jako záruky dané před opakovaným referendem Irsku, vstoupit v platnost při ratifikaci přístupové smlouvy s Chorvatskem.
Začal summit Evropské unie, jedná také o výjimce z Lisabonské smlouvy pro Česko - souhrnná informace zpravodaje ČRo při EU Ondřeje Housky v Radiofóru Českého rozhlasu 1
Před schůzkou Fischer opět uvedl, že pro Česko se chystá obecná výjimka z celé Listiny základních práv EU. Věří, že se na dnešním summitu podaří najít řešení, aby Česko tuto výjimku dostalo: "Není tam nějaký specifický výňatek, nebo specifická orientace na nějakou část textu."
Ve hře byla Bratislava, teď je Budapešť
Nechránění majetkových práv na evropské úrovni by mělo zajistit stálou platnost takzvaných Benešových dekretů. O podobnou výjimku se začalo hlásit i Slovensko.
Redaktor ČRo1 O. Houska a redaktorka K. Šafaříková z Respektu v Ozvěnách dne před zahájením summitu
Premiér Robert Fico chtěl českou snahu o výjimku dokonce zablokovat, pokud by se nevztahovala i na jeho zemi. Slovenští politici pak ale svá vyjádření zmírnili.
Listina základních práv Evropské unie nemá podle Fica nic společného s Benešovými dekrety. Bude jen chtít to potvrdit v závěrech, které schůzka nejvyšších politiků sedmadvacítky přijme. Slovensko zároveň nebude žádat výjimku z Lisabonské smlouvy, ani pokud si ji na právě začínajícím summitu Unie vymůže Česko.
Podle ministra zahraničí Miroslava Lajčáka jde Slovensku jen o stejný právní komfort, jaký bude mít Česko: "Slovensko opravdu podporuje Lisabon. Jediné, co nechceme je, abychom skončili v jiné právní pozici, na jiné úrovni právní ochrany, než Česká republika."
Na summitu Evropské unie by se ale mohlo proti české žádosti o výjimku z Lisabonské smlouvy postavit Maďarsko . Po jednání premiérů zemí Visegrádské čtyřky to řekl maďarský ministerský předseda Gordon Bajnai.
Lisabon přináší i nové posty
V kuloárech by se už také měla rozvinout debata o obsazení míst, která by po vstupu Lisabonské smlouvy v platnost měla vzniknout. Tedy stálého předsedy Evropské rady a jakéhosi unijního 'ministra zahraničí'.
O novém postu ,europrezidenta' mluvili na Rádiu Česko europoslanec Jan Zahradil a lidovec Jan Březina.
Jako o kandidátech na první funkci se nejčastěji mluví o někdejším britském premiérovi Tonym Blairovi nebo současných šéfech vlád Nizozemska a Lucemburska Janu Peteru Balkenendem a Jean-Claudovi Junckerovi.