Nový americký prezident nařídil zavřít do roku vězení Guantánamo
Čerstvě inaugurovaný prezident Spojených států Barack Obama dnes rozhodl o zrušení věznice na americké vojenské základně Guantánamo na ostrově Kuba. Podepsal nařízení, které věznici pro podezřelé z terorismu do roku zavře.
Barack Obama tak plní předvolební sliby že zavře zařízení, kde USA vězní bez formální obžaloby a bez soudu lidi, které podezírá z terorismu. Soudci na základně Guantánamo už včera souhlasili s prezidentovým požadavkem na pozastavení procesů s údajnými teroristy na 120 dní. Obama o to požádal jen několik hodin po složení prezidentské přísahy.
Prezident Obama má současně podepsat příkaz, který zakáže používání metod hraničících s mučením při výsleších lidí podezřelých z terorismu. Jde o hrozby, fyzické zneužívání a takzvaný waterboarding, při kterém se u vyslýchaného vězně vyvolává strach, že ho vyšetřující utopí.
Další Obamovo rozhodnutí požaduje přehodnotit pravidla pro zadržování nepřátelských bojovníků. O těchto krocích má jednat se skupinou vysokých vojenských velitelů ve výslužbě, kteří se takových opatření dožadovali.
Organizace zasazující se o lidská práva už Obamovy kroky ohledně Guantánama přivítaly. Znepokojení jsou naopak někteří příbuzní obětí teroristických útoků z 11. září 2001. Celkově je americká veřejnost v podstatě rozpůlená. 51 procent si přeje zavření věznice, kde jsou léta drženi bez soudu podezřelí z terorismu. Plných 47 procent občanů USA by chtělo zařízení zachovat funkční.
O americké věznici Guantánamo mluvil v Ranním interxiew Radiožurnálu americký novinář Erik Best (moderátorka Daniela Karafiátová)
Guantánamo je skvrnou na pověsti Spojených států amerických jako země, kde platí lidská práva pro všechny. Takový je dlouhodobý postoj Evropské unie. Komisař pro justici Jacques Barrot proto Obamovo rozhodnutí zavřít věznici jednoznačně přivítal.
Otázkou ale je, jaký bude osud několika desítek osob, které jsou teď na Guantánamu, ale v případě deportace do jejich vlastí by jim hrozilo mučení. Mluví se o tom, že některé z nich by mohly přijmout země Evropské unie. Ochotu k tomuto kroku už vyjádřilo Portugalsko.
Český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg je naopak velmi zdrženlivý: "Nejdřív bych se zeptal Spojených států, kolik oni sami přijmou. Oni si je pochytali, tak ať se teď o ně postarají."
O základně jsme mluvili i ve středečním Radiofóru. Záznam pořadu si poslechněte v Rádiu na přání.
Přečtěte si také:
Americký ministr obrany plánuje zavřít věznici na Guantánamu
Soudy na Guantánamu budou pokračovat, řekl ministr spravedlnosti USA
Americký nejvyšší soud se postavil za práva vězňů na Guantánamu
Na Guantánamu začal soud s údajnými strůjci útoků z 11. září
Až desetina vězňů z Guantánama se podle USA vrací k terorismu