Koalice definitivně prosadila škrty v podpoře stavebního spoření
Státní podpora stavebního spoření se sníží. Změnu příslušného zákona schválila sněmovna. Vládní koalici se tak po mnoha hodinách obstrukcí ze strany opozice podařilo přehlasovat senátní verzi předlohy. Pro zvedlo ruku 109 ze 182 přítomných poslanců.
Návrh, který teď dostane k podpisu prezident, omezuje státní podporu na maximálně 2000 korun ročně a zdaňuje připsané úroky. Cílem je snížit výdaje státního rozpočtu o pět až šest miliard korun ročně.
Senát vrátil zákon do sněmovny s pozměňovacím návrhem, který měl státní podporu vrátit na úroveň platnou do roku 2010 a měl také zrušit plánované zdanění připsaných úroků z vkladů.
Poslanci ale senátory přehlasovali a stvrdili původní znění. Jak řekl ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09), druhým cílem novely zákona je odstranění nerovnosti na finančním trhu.
„Stavební spoření je tak oblíbený a bezkonkurenční finanční produkt právě proto, že má bezkonkurenční státní příspěvek. To se to konkuruje někomu, když má takový státní příspěvek,“ poznamenal ministr.
Kalousek v závěrečné řeči zároveň glosoval mnohahodinovou debatu opozičních zákonodárců, která hlasování předcházela. Šéf sociálních demokratů Bohuslav Sobotka na to řekl, že obstrukce jsou jen reakcí na aroganci vlády, která už podruhé prosazuje zákon přinášející problém.
„Já myslím, že této novele lze vytknout celou řadu vážných nedostatků. A o tom jsme tady vedli v uplynulých dnech důkladnou debatu. Této novele vytýkáme zásah do platných smluv,“ prohlásil Sobotka.
Původní parlamentem schválený návrh, který kromě jiného zdaňoval 50 procenty letos připsanou státní podporu, na návrh ČSSD zrušil Ústavní soud. Vláda proto přišla s novým, obdobným návrhem - tentokrát bez 50procentního zdanění, které mělo platit jen letos.
ČTĚTE TAKÉ: Sněmovna projedná reformní zákony společně, levice protestuje
Hned po hlasování o škrtech ve stavebním spoření se na plénu strhl další souboj o to, jakým způsobem bude schůze pokračovat dál. Koalice podle předpokladů navrhla sloučení rozpravy ke všem dalším čtrnácti reformním zákonům, což má pomoci výrazně omezit obstrukce ČSSD. Všechny předlohy by se totiž papírově staly jedním jednacím bodem a rozprava by se tím zkrátila.
Zatímco vládní poslanci na to reagovali potleskem, ti opoziční dupáním. Pak se neúspěšně pokoušeli toto usnesení zvrátit. ČSSD už dříve dala najevo, že by v případě sloučení předloh zvažovala ústavní stížnost pro porušení jednacího řádu.
Poslanci už si také koaličními hlasy schválili, že budou moci opět jednat o úsporných a reformních zákonech přes dnešní půlnoc.