Na MS florbalistů bude brankářskou jedničkou zkušený Kafka
Zápasem proti Norsku vstoupí čeští florbalisté do mistrovství světa ve švédském Göteborgu. O úspěchu nejen v zahajovacím utkání, rozhodnou vedle dalších aspektů také výkony brankářů. Mezi tyče se postaví na turnaji dvojice Tomáš Kafka - Jan Barák.
Zatímco oporu Tatranu Střešovice Kafku čeká osmý šampionát, chodovský Barák si na přehlídce nejlepších týmů zahraje vůbec poprvé. V mužstvu mají gólmani jinou pozici, než ostatní hráči.
„S gólmany nejde mluvit, tvoří sektu. Letos je nebudeme dávat společně na pokoj, bylo by to nebezpečné. Jeden se zraní při obědě a druhý to do něj chytne. Musíme na ně dávat pozor,“ říká s velkou dávkou nadsázky reprezentační trenér Radim Cepek.
Trenér českých florbalistů Radim Cepek má o brankářské jedničce pro MS jasno, šanci má ale dostat i dvojka
„Nemají to rozdělené tak, že je jeden z nich jednička. Brankáři musí žít svým životem, musí tvořit perfektní dvojici, jeden od druhého musí vědět, co potřebuje a jak se k němu má druhý chovat. To záleží na nich, jsou to dospělí lidé,“ dodal kouč.
Už příprava ovšem naznačila, kdo do turnaje vstoupí na pozici jedničky. „V roli jedničky jede Tomáš Kafka, což ale neznamená, že odchytá všechny zápasy,“ zdůraznil Cepek.
O samotné spolupráci obou brankářů má zkušenější a starší z dvojice Kafka jasno.
„Měli bychom se navzájem podpořit. Ten, který bude na lavičce, musí být připravený naskočit a přebrat zodpovědnost, musí to ustát. Vyzkoušeli jsme si to během závěrečného soustředění, kdy se „Barymu“ udělal zánět v oku a nemohli jsme střídat v zápase ani na tréninku. Je to také o tom, jak spolu gólmani vychází. V tom mezi námi nebude problém,“ věří 36letý brankář.
Náhradník Barák ví, že výkony Kafky budou klíčové
Jednička v týmu ale může určovat pravidla. Především pro trénink a předzápasovou rozcvičku.
„Vyžaduji, aby byl při rozpinku připravený naskočit do branky, když chci střídat. Je standardní, že se střelecká cvičení podřizují prvnímu gólmanovi. Také spolu diskutujeme o střelcích soupeře,“ prozradil Kafka.
Pětadvacetiletý Barák rozhodně nesmutní z toho, že na šampionátu bude plnit roli dvojky. Ví, že úspěch jeho kolegy může český výběr dovést k medaili.
„Je hvězdou týmu, věřím, že se mu bude dařit. Když mu to půjde, tak se můžeme do finále dostat. Nepřistupuji k tomu jako k boji o post jedničky, jsem náhradní brankář a budu se mu snažit pomoct,“ zdůraznil Barák před úvodním duelem s Norskem.
Přímý přenos celého utkání, které je na programu od 19:45, uslyšíte prostřednictvím streamu Český rozhlas Sport na našem webu.