OSN v Kongu selhalo. Hromadné znásilnění se opakovalo
Modré přilby v Demokratické republice Kongo selhaly při snaze ochránit civilní obyvatelstvo v zemi. Zvláštní velvyslanec OSN pro mírové mise Atul Khare řekl, že v Kongu bylo v posledních týdnech masově a opakovaně znásilněno přes 500 žen a dětí.
„I když zodpovědnost za ochranu civilistů v zemi nese především stát, jeho armáda a policejní síly, my jsme také selhali. Naše akce nebyly adekvátní a vedly k brutalitě vůči vesničanům v oblasti. Musíme zlepšit naši práci,“ uvedl Atul Khare.
Zmocněnce OSN poslal do Konga generální tajemník OSN Pan Ki-mun potom, co o nájezdech konžských a rwandských rebelů informovali začátkem srpna zaměstnanci International Medical Corps.
Markéta Kutilová z organizace Člověk v tísni ale upozorňuje na to, že sexuální násilí v Kongu je naprosto běžné a dochází k němu už deset let. Podle Kutilové navíc nelze počítat s tím, že by byl za zmíněné hromadné znásilnění někdo potrestán:
„Šance, že by byli pachatelé potrestáni, se rovná nule. Rwanďané jsou občané cizího státu. Na území Konga žijí v lesích, kde se skrývají, a je nemožné je dopadnout, dokázat jim to a odsoudit je za znásilnění na území cizího státu. Kongo je navíc zkorumpovaný a nefunkční stát. Konžská justice a policie jsou navíc stejně nefunkční jako stát.“
Podle Kutilové bylo za posledních deset let v Kongu znásilněno zhruba 200 tisíc žen a dětí. Problémem je, že ženy znásilnění mnohdy vůbec nenahlásí, protože je v této společnosti obrovských stigmatem.
„V Kongu dnes pracuje mnoho mezinárodních organizací, které se snaží obětem znásilnění pomáhat a snaží se toto stigma a trauma žen prolomit. Hodně žen se to bojí přiznat, protože v té společnosti se často stává, že pokud je žena znásilněna, tak ji muž často vyžene i s dětmi, protože nechce, aby jeho žena byla znásilněná. I toto je důvod, proč se to ženy bojí přiznat,“ vysvětluje spolupracovnice Člověka v tísni.
Kutilová: Modré přilby jsou v Kongu k ničemu
Kutilová navíc kritizuje naprostou nečinnost OSN: „Mírová mise OSN, která se jmenuje MONUC, je nejdražší v historii OSN vůbec a je tam nasazeno 18 tisíc příslušníků modrých přileb. Za 10 let, kdy v Kongu jsou, zatím nezabránili jedinému masakru, neuchránili jedinou oběť před znásilněním a výsledek jejich mise se rovná de facto nule.“
„Zatím se jim nepodařilo nic pozitivního, aby zabránili válečnému konfliktu v Kongu nebo chránili civilisty. Takže tento případ jedině ukazuje na neschopnost mise OSN v Kongu,“ kritizuje postoj OSN Markéta Kutilová.