„Pacman ve společenském životě likviduje kulturu, individuální svobody, diverzitu podnikatelského prostředí a schopnost bez zásahu centrálního plánovače řešit krizové situace,“ píše Ztohoven.
Útočištěm pro tvorbu výtvarníka Romana Týce se stal multifunkční prostor Továrna v pražských Holešovicích. Ateliér i s bytem, čímž se mu splnil sen, bude ale muset opustit.
Jednání umělců ze skupiny Ztohoven bylo namířeno proti hodnotám společnosti, uvedl v odůvodnění dubnového odsuzujícího rozsudku nad trojicí performerů Obvodní soud pro Prahu 1.
Státní zástupkyně Zuzana Beňová se odvolala v případu vyvěšení rudých trenýrek nad Pražským hradem. Trest vynesený Obvodním soudem pro Prahu 1 považuje za nepřiměřeně mírný.
Rozstříhal drátěné pletivo a vytvaroval z něj Krumlovskou madonu, kterou na fasádě domu v Široké ulici představilo českokrumlovské Egon Schiele Art Centrum. Vytvořil ji Roman Týc ze skupiny Ztohoven.
Obvodní soud pro Prahu 1 ve středu rozdal třem umělcům ze skupiny Ztohoven za vyvěšení rudých trenýrek nad Pražským hradem podmíněné tresty. Musí také zaplatit škodu přes 60 tisíc korun. Verdikt není pravomocný, všechny strany si ponechaly lhůty pro případná odvolání. Ztohoven nahradili prezidentskou standartu obřími červenými trenýrkami před necelými dvěma lety na protest proti politice prezidenta Miloše Zemana.
Počin skupiny Ztohoven, která namísto prezidentské standarty vyvěsila nad Hradem rudé trenýrky, má dohru nejen v soudních síních, ale také v divadelním světě. Herci z brněnské Husy na provázku přijedou představit do sídla pražské právnické fakulty operetu, jež vychází mimo jiné z citací příslušného trestního spisu. Představení bude předcházet diskuse s právníky, sdělila organizátorka akce"Trenky na Právech" Aneta Doušová.
Omezení svobody slova, totalitní precedent... Tak obvodní soud vysvětlil, proč neodsoudil členy skupiny Ztohoven za vyvěšení červených trenýrek na Pražském hradě. Část zdůvodnění soudkyně Šárky Šantorové zveřejnili umělci na facebookovém profilu, cituje z něj i deník Právo.
Obvodní soud pro Prahu 1 ve středu rozhodl, že záměna prezidentské standarty za červené trenýrky uměleckou skupinou Ztohoven nebyla trestným činem. Podle soudu šlo o recesistické jednání a postoupil případ obvodnímu úřadu Prahy 1. Trojice obžalovaných se prý neměla v úmyslu obohatit. Žalobkyně proti rozhodnutí podala stížnost.
V kauze vyvěšení červených trenýrek na Pražském hradě dnes soud vyslechne první svědky. O způsobené škodě na stožáru a střeše mají mluvit hlavně předvolaní policisté. Umělecká skupina Ztohoven tvrdí, že téměř 55tisícovou škodu nezpůsobila.
Městský soud v Praze zamítl stížnost členů skupiny Ztohoven kvůli údajné podjatosti soudkyně. Informovala o tom Česká televize. Skupina čelí obžalobě za vyvěšení červených trenýrek nad Pražským hradem.
Soud odročil jednání v případu vyvěšení červených trenýrek na Pražském hradě na 24. srpna. Podle obžaloby se umělci ze skupiny Ztohoven – Filip Crhák, Matěj Hájek a David Hons – dopustili krádeže standarty, poškození cizí věci a výtržnictví, za což jim hrozí až tři roky vězení. Strany trvají zejména na výslechu policistů, kteří ohledávali poškozenou střechu. Vypovídat se dnes rozhodli dva ze tří obžalovaných, vyčíslená škoda je podle nich přemrštěná.
Až na tři roky za mříže se můžou dostat umělci ze skupiny Ztohoven. Obvodní soud pro Prahu 1 dnes začíná projednávat případ červených trenýrek, které loni v září zavlály na Pražském hradě místo tradiční prezidentské standarty. Za výměnou stojí tři muži, kterým hrozí tresty za krádež, výtržnictví a poškození cizí věci.
Nad brněnským hradem Špilberk dnes zhruba hodinu vlály červené trenýrky. Vyvěsili je tam zástupci Divadla Husa na provázku, kteří tak chtěli vyjádřit podporu skupině Ztohoven, která podobný kousek provedla loni v září. Tehdy umělci vyvěsili trenýrky na místo prezidentské standarty na Pražském hradě jako vyjádření nesouhlasu s politikou Miloše Zemana.
Kauza trenýrek na Hradě má další pokračování. Skupina Ztohoven zveřejnila projekt nazvaný Decentralizace moci. V jeho rámci avizuje, že rozesílá lidem části prezidentské standarty. Ta se při jejich předešlé akci „ztratila“. Informaci přinesl server Aktuálně.cz.
Případ červených trenýrek vyvěšených na Pražském hradě skončí u soudu. Státní zástupce obžaloval tři členy skupiny Ztohoven z výtržnictví, krádeže a poškozování cizí věci za to, že loni v září obří červené trenýrky vyvěsili místo prezidentské standarty. Kauzu bude řešit Obvodní soud pro Prahu 1.
Policie obvinila tři členy skupiny Ztohoven kvůli loňskému vyvěšení obřích trenýrek na Hradě z výtržnictví, krádeže a poškozování cizí věci, píše Právo. Trojici hrozí až tři roky vězení. Advokát členů skupiny Ztohoven dokumenty k obvinění trojice perfomerů obdržel.
Členové umělecké skupiny Ztohoven se vyhnou trestu za vyvěšení trenýrek na Pražském hradě. Pravomocně to podle České televize potvrdil Městský soud v Praze. Skupina vyměnila trenýrky za prezidentskou standartu, kvůli případu pak skončil ve funkci velitel Hradní stráže a ředitel odboru bezpečnosti. Šéf ochranky prezidenta požádal o přeložení.
Na Pražském hradě se zvýší bezpečnostní opatření. Po schůzce s prezidentem v Lánech to řekl ministr vnitra Milan Chovanec z ČSSD. Podle něj se ze všeho nejdřív musí zlepšit spolupráce hradní stráže a prezidentovy ochranky.
Obvodní soud pro Prahu 1 dnes odmítl návrh státního zástupce na potrestání dvou členů skupiny Ztohoven. Ti v polovině září vyvěsili na Pražském hradě červené trenýrky. Právník Michal Pokorný vysvětlil, že soudkyně neměla proti jeho klientům důkazy. Státní zástupce může proti rozhodnutí podat stížnost.
Policie už předala případ vyvěšení obřích červených trenýrek nad Hradem státnímu zastupitelství. Trojice mužů ze skupiny Ztohoven vylezla v září na střechu Pražského hradu. Umělci v přestrojení za kominíky pak vyměnili prezidentskou standartu za trenýrky. Kvůli tomu musel skončit ve funkci velitel Hradní stráže a šéf prezidentovy ochranky.
Šéf ochranné služby prezidenta Petr Dongres končí. Požádal o přeložení po sobotním incidentu, kdy členové umělecké skupiny Ztohoven vyvěsili na Pražském hradě místo prezidentské standarty obří červené trenýrky. Policejní šéf Tomáš Tuhý jeho žádosti vyhověl.