Někteří politici uvažují o tom, že by pacienti znovu platili za pobyt a stravu v nemocnici. Více než dvě třetiny lidí to ale odmítají. Vyplývá to z exkluzivního průzkumu pro Český rozhlas od společnosti Median. Odpovídala v něm tisícovka Čechů.
Vláda by si dnes měla vyříkat názory na nečekaný obrat předsedy hnutí ANO Andreje Babiše. Ten řekl, že by chtěl v koalici znovu jednat o zachování druhého důchodového pilíře nebo obnovení poplatku za pobyt v nemocnici. To je přitom v rozporu s původní dohodou.
Orlickoústecká nemocnice přestala od 1. ledna 2014 vybírat regulační poplatek ve výši 100 Kč za poskytování lůžkové péče. Povinnost jej hradit příslušný zákon zrušil. Toto rozhodnutí postavilo nemocnici do finanční nejistoty.
Vedení ČSSD se ani na dnešním jednání neshodlo, zda by pacienti měli v nemocnicích platit za jídlo. Na zrušení ostatních regulačních poplatků ve zdravotnictví ale stále trvají.
Sociální demokraté chtějí snížit a časově limitovat platbu za pobyt v nemocnici. Tento regulační poplatek přitom původně plánovali zrušit. Příspěvek na stravu v nemocnici je součástí návrhu zdravotnické reformy, která byla jedním z témat sobotní programové konference ČSSD.
Zástupci stran vládní koalice dnes diskutovali o zdravotnické reformě. V systému má příští rok chybět deset miliard korun. Zástupci ODS už předem avizovali, že nepodpoří eventuální zvyšování plateb za pojištěnce nebo nahodilé zvedání regulačních poplatků. Ministr zdravotnictví Leoš Heger před schůzkou kritiku občanských demokratů odmítl jako projev nenaplněných ambicí některých politiků této strany a prohlásil, že růst poplatků nepatří mezi reformní kroky.
Plzeňský kraj - jako předposlední - přestává proplácet regulační poplatky ve zdravotnictví. Až do dneška je vyplácel lidem ošetřeným ve zdravotnických zařízeních, která hejtmanství spravuje, včetně lékařské služby první pomoci.
Plzeňský kraj zastaví od srpna proplácení zdravotnických poplatků. Rozhodli o tom dnes radní. Důvodem bylo doporučení Evropské komise, Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže a také právní rozbor, který si nechalo hejtmanství zpracovat.
Středočeský kraj zůstane asi brzy jediný, který bude platit za pacienty v krajských nemocnicích a lékárnách. Zítra dopoledne bude totiž o proplácení poplatků rozhodovat rada Plzeňského kraje. A zřejmě ho zruší. Definitivně to pak musí stvrdit zastupitelstvo v září.
Rada kraje Vysočina dnes odhlasovala, že nadále nebude proplácet regulační poplatky pacientům. Tímto rozhodnutím se přidává k dalším devíti krajům v zemi, které od 1. července přestanou poplatky vracet.
Olomoucký kraj nebude od 1. července proplácet svým pacientům regulační poplatky ve zdravotnických zařízeních. Rozhodlo o tom zastupitelstvo kraje. Úhrady tak končí tento měsíc.
Do dneška se měly kraje rozhodnout, jestli přestanou proplácet zdravotnické poplatky. Na termínu se dohodlo předsednictvo ČSSD, jejíž politici stojí v čele třinácti ze čtrnácti krajů. Devět krajů už proplácení poplatků zrušilo nebo rozhodlo o termínu, kdy to udělá.
Moravskoslezský kraj ode dneška neproplácí poplatky v krajských zdravotnických zařízeních. Krajskou pokladnu tato kompenzace pacientům doposud stála více než 33 milionů korun. Hlavním důvodem zrušení poplatků bylo vyjádření Evropské komise, která navrhla dva možné způsoby řešení v souladu s pravidly veřejné podpory. A to hradit poplatky ve všech zdravotnických zařízeních bez ohledu na zřizovatele nebo je neproplácet vůbec.
Karlovarský kraj nebude ode dneška vracet lidem regulační poplatky. Doteď je proplácel nejen ve svých zdravotnických zařízeních, ale také ve všech lékárnách v regionu. Kraj se nechce dostat do sporu s Evropskou komisí, která proplácení regulačních poplatků kritizovala.
Další proplácení zdravotnických poplatků bude záležet na jednotlivých krajích. Ty se musí rozhodnout, zda poplatky proplácet přestanou, nebo je budou proplácet všem bez ohledu na to, kdo zdravotnické zařízení zřizuje. Dohodlo se na tom předsednictvo ČSSD.
Současný systém proplácení zdravotnických poplatků českými kraji je podle Evropské komise diskriminační. Svůj neformální názor vyslovila na jednání s představiteli Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Šetření pro podezření z poskytování nedovolené státní podpory ale zatím proti Česku nezahájila.
Pardubický kraj přestane jako první z regionů ovládaných sociální demokracií od zítřka proplácet regulační poplatky za pacienty v krajských zdravotnických zařízeních.
Proplácení zdravotnických regulačních poplatků krajem porušuje zákon - rozhodl o tom středočeský krajský soud. Podle rozsudku soud potvrdil pokutu olomoucké záchranné službě vyměřenou zdravotní pojišťovnou Metal Aliance a současně rozhodl, že darovací smlouvy uzavřené mezi pacienty a krajem jsou neplatné.