Uhelné teplárny zdraží o tři až deset procent. Plynové teplárny naopak až o desetinu zlevní. I přesto bude teplo z uhlí nadále levnější. Výrazně pak zdraží teplárny využívající biomasu.
Konstruktér svým důvtipem dokázal zabránit otravám plynem v českých koupelnách a na kontě má i další patenty. „Geniálně vystihl, že bude poptávka, a založil továrnu Karma v roce 1910,“ říká šéf muzea.
Zařízení kombinuje spalování biomasy v podobě dřevěných pelet s tepelným čerpadlem. Chytrá řídící jednotka pak sama vyhodnotí, kdy je výhodnější využít který zdroj.
„Loni byla práce o tom vymyslet, kam dát komín do domu, kde nikdy nebyl, vyvložkovat komíny a podobně. Letos je to o kontrolách. Ale je jich hodně,“ říká mluvčí Společenstva kominíků.
Unijní ministři formálně potvrdili reformu trhu s emisními povolenkami, která počítá se zpoplatněním emisí z vytápění budov a silniční dopravy od roku 2027 a koncem bezplatných povolenek v roce 2034.
V Národním divadle se k vytápění prostorů využívá teplo z diváků i zářicích reflektorů. Na procesu se podílí i fotovoltaická elektrárna na střeše. Důvodem je snaha o šetření peněz.
Česká spotřeba plynu se v říjnu a prvním listopadovém týdnu meziročně snížila o 28 procent. K úsporám dle ministra pomohlo i teplé počasí. Zároveň apeloval na to, aby v nich lidé i firmy pokračovali.
Video z české školy, kde studenti dostali deky, nasbíralo na TikToku přes 600 tisíc zhlédnutí a rozšířilo se i do zahraničí. Informace, že škola kvůli drahým energiím nebude topit, ale není pravdivá.
„Lidé mě za to určitě budou moc rádi, ale jsem schopný přestat topit nebo temperovat šatny. Jsem schopný řadu věcí osekat. Ale leguána, toho neošidím,“ uznává ředitel jihlavské zoo Jan Vašák.
Topná sezona podle vyhlášky ministerstva průmyslu a obchodu začíná v září a trvá do konce května. Zahájení, přerušení a ukončení dodávek tepla se odvíjí od venkovních teplot a prognózy počasí.
Ceny energií trápí ředitelku soukromé galerie: „Už jsem řešila s odborníky, co budeme dělat, když budeme muset zavřít, jestli vypustit úplně vodu, jestli to obložit v zimě nějakými matracemi.“
Češi se snaží na letošní topnou sezónu připravit, což potvrzují i e-shopy, kterým rekordně rostou prodeje. Největší zájem je o kotle na pelety, elektrické ohřívače na vodu a přímotopy.
Nejde jen o stroje, Střední průmyslová škola strojnická má podle ředitele 240 výkonných počítačů. „Každý počítač spotřebuje zhruba 300 a někde i 500 wattů, to je velká spotřeba a nelze to omezit.“
„Existují domácnosti, které mají vysokou spotřebu elektřiny nebo plynu, ty mohou být vystaveny roční platbě klidně na úrovni 200 tisíc korun,“ upozorňuje marketingový ředitel společnosti Centropol.
Poskytovatelé sociálních služeb protestují proti zvažovanému snižování teplot v sociálních zařízeních. Nařízení by navíc bylo obtížně realizovatelné i technicky.
Lidé se letos připravují na topnou sezonu s předstihem. Ceny paliv jsou ale často na dvojnásobku. Dodavatelé i přesto někdy nestíhají klientům dodávat. Mnozí oprášují 20 let nepoužívané kotle.
Produkci omezuje například sklárny v saském Freitalu, o podobném kroku uvažuje i řada německých papíren. Náklady na energie totiž stoupají až několikanásobně, podnikům se výroba ani nevyplatí.
Kontrola sociálních sítí by měla být součást přípravy na pohovor, radí Lidové noviny. A nalezení pozůstatků v Kyrgyzstánu, uvádí Právo. Více se dočtete ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.
Zapínáte si v autě často vyhřívané sedačky? Pokud ano, měli byste vědět, že mohou způsobit zdravotní problémy. Automobilky topení v sedačkách do nových vozidel montují čím dál častěji.
Pražský magistrát ode dneška přijímá žádosti o takzvané kotlíkové dotace. Celkem v první výzvě rozdělí skoro 24 milionů korun, vystačit by měly minimálně na 160 nových kotlů. Žádosti musí lidé přinést osobně do Škodova paláce.