O více než 17 procent se jen za loňský rok propadly výkupní ceny mléka. Mléka vykoupeného od českých zemědělců ale loni přibylo. Poklesla naopak produkce masa.
Evropští zemědělci obdrží okamžitou pomoc za 500 milionů eur, navrhla Evropská komise. Zejména producenti mléka si totiž stěžují na výrazný pokles výkupních cen, které prý často už ani nepokryjí výrobní náklady. Podle řady unijních zemí ovšem navržená opatření nedostačují. Tisíce farmářů, včetně těch českých, mezitím bouřlivě demonstrovali v ulicích Bruselu.
Klesající cenu mléka bude dnes řešit mimořádně svolané představenstvo Agrární komory ČR. Podle aktuálních údajů klesla v červnu výkupní cena za litr syrového mléka na 7,52 Kč. Podle komory je tak pod výrobními náklady. Situaci způsobilo zrušení mléčných kvót, ale také ruské embargo na dovoz potravin.
Čeští farmáři si stěžují na nízké výkupní ceny vepřového. V Evropě je větší konkurence kvůli zákazům dovozu do Ruska. Tuzemští chovatelé se obávají, že s více podporovanými zahraničními producenty řada z nich nedokáže dlouhodobě udržet krok, a bude muset vepříny zavírat.
Výkupní ceny za pozemky pod stavbami dálnic budou zřejmě vyšší. Sněmovna propustila do závěrečného schvalování příslušnou novelu zákona. Podle té by vlastníci lesní a zemědělské půdy mohli při rychlém prodeji dostat až patnácti násobek obvyklé ceny. To se nelíbí pravicové opozici, podmínky pro vyplácení bonusu prý nejsou průhledné a umožní korupci.
Za pozemky pod významnými stavbami by vlastníci mohli dostat víc peněz. Poslanci se ve druhém čtení vrací k novele zákona, která zvyšuje výkupní cenu za zemědělskou a lesní půdu až o patnáctinásobek. Vláda tak chce urychlit výstavbu silnic, drah nebo elektrických vedení.
Vláda nechce poskytovat záruky za výkupní ceny elektřiny v souvislosti s dostavbou jaderné elektrárny Temelín. Při interpelacích ve sněmovně to řekl premiér a šéf ČSSD Bohuslav Sobotka.
Zemědělci na Pardubicku mají sklizeno. Žně sice začaly se zpožděním, díky slunečnému počasí se ale podařilo dostat obilí i řepku pod střechu včas. Ředitelka pardubické agrární komory Jarmila Vlasáková ale Českému rozhlasu řekla, že výkupní ceny jsou letos velmi nízké.
Majitelům pozemků pod plánovanou silnicí R35 se nelíbí nižší cena vykupované půdy. Tu přinesl nový vyvlastňovací zákon, který má zlevnit výstavbu nových silnic.
Farmáři z Vysočiny si udrželi prvenství mezi výrobci mléka v Česku. Vychází to z posledních informací Českého statistického úřadu. Množství mléka meziročně stouplo asi o 5 procent, celkem ho farmáři dodali 482 milionů litrů. Na mléku však příliš nevydělali.
Výkupními cenami solární energie se zřejmě bude zabývat vláda. Na její program je chce jako mimořádný bod tento nebo příští týden zařadit ministr průmyslu a obchodu za ODS Martin Kuba. Kabinet by podle něj měl zajistit prověření výsledků auditu Energetického regulačního úřadu (ERÚ).
Český stát by neměl společnosti ČEZ garantovat výkupní ceny elektřiny z rozšířené Jaderné elektrárny Temelín. Jak ve Dvaceti minutách Radiožurnálu řekl bývalý ředitel ČEZ Jaroslav Míl, v tomto bodě je nesprávná i současná státní energetická koncepce.
Většina z testovaných výkupen kovů na Vysočině porušuje zákon. Šesti z nich reportérka Českého rozhlasu nabídla dopravní značky a pět z nich jí nabídlo peníze. Provozovatelé sběren je vykupují i přes podezření, že byly ukradené, ale i s vědomím, že porušují obecně závazné právní předpisy. Potvrdil to redakční test i kontroly České obchodní inspekce.
Vedení ČEZu se snaží přesvědčit vládu, aby na 60 let dopředu garantovala výkupní ceny jaderné elektřiny. Je to jeden z kroků, kterým si chce ČEZ pojistit dostavbu Temelína. Ta se totiž kvůli kolabujícímu trhu s emisními povolenkami stává nejistou.
Každý rok Češi přinesou z tuzemských lesů houby za miliardy korun. Jen loni, kdy byla úroda v lesích nadprůměrná, skončilo v košících houbařů podle údajů ministerstva zemědělství asi 25 tisíc tun hub.
Ministerstvo životního prostředí uvažuje o zdražení výňatku orné půdy z půdního fondu. Chce tím zabránit dalším stavbám fotovoltaických elektráren na zemědělské půdě. Ministr životního prostředí Pavel Drobil se navíc netají tím, že pro něj fotovoltaická elektrárna není prioritou. Už dříve řekl, že plánuje omezit nebo zcela zrušit dotace do tohoto oboru.
Nad výnosnými slunečními elektrárnami se zatahuje. Výkupní ceny elektřiny z obnovitelných zdrojů by mohly výrazně klesnout. Podle posledního návrhu sněmovního hospodářského výboru až o 25 procent. Energetický regulační úřad by mohl v budoucnu o tolik snižovat meziročně výkupní ceny.