Většinou hasiči odstraňovali popadané stromy nebo odčerpávali vodu. Požárů bylo 49, což je průměrný počet. V Praze vznikly dva od prskavek. Informoval o tom v pondělí mluvčí hasičů Jiří Fröhlich.
Období prázdnin je pro záchranáře z horské služby jedno z nejnáročnějších. Kromě cyklistů se objevují ve statistice i zranění lezců na skálách, pěších a dalších sportovců i nesportovců.
Například na jihu Moravy se až 15 procent výjezdů nakonec netýká ohrožení života nebo zdraví. Jde o situace, kdy lidé přehánějí v popisu svého zdravotního stavu.
Při požárech nikdo nezemřel, zranění naopak utrpělo 23 lidí. Celkem museli hasiči ve třech svátečních dnech vyjíždět 819 krát. Mimo jiné i ke dvěma smrtelným nehodám a jedné hromadné otravě.
První zatěžkávací zkouška čeká odpoledne nově otevřený tunel Blanka. Více než šestikilometrový tunel z Břevnova do Tróje totiž vede přes Letnou, kde pražská Sparta od 17 hodin hraje svůj ligový zápas. A možná nový tunel přivede do ochozů více diváků, kteří mohou mít problém vyjet správným výjezdem nebo zaparkovat.
Víkend přinese podle meteorologů opět teploty atakující třicítky. Ne každému ale vedra dělají dobře. Posádky záchranářů musejí kvůli letošnímu neobvykle horkému létu vyjíždět mnohem častěji. Přibylo také případů pobodání hmyzem.
Průměrně každé tři minuty a 43 sekund vyjížděli loni hasiči k nějakému zásahu. Celkově však museli řešit méně událostí než o rok dříve. Z více než sto tisíc výjezdů jich nejvíc bylo kvůli takzvané technické pomoci. Čísla dnes představili sami hasiči.
Vozy záchranné služby vyjíždějí v Česku do terénu stále častěji. Meziročně se jejich frekvence zvýšila o 6 procent, za pět let až o třetinu. Celkem mluví statistika loni o téměř milionu výjezdů, a to hlavně k pacientům s úrazy, infarkty a mrtvicí. Ministerstvo zdravotnictví předpokládá, že lidé lékařskou pomoc volali častěji, protože za ni nic neplatí, kdežto ošetření na pohotovosti stojí 90 korun.