Belgičané budou letos volit nový parlament a následně se dají čekat velmi těžká jednání o sestavení vlády. V Belgii přitom posilují politici, kteří si přejí rozdělení země. Rozhodne se 25. května tohoto roku.
Vlámsko, jeden z federálních regionů Belgie, se dostal do hledáčku Výboru vysokého komisariátu OSN pro lidská práva. Ten se na něj zaměřil kvůli podezření, že tam dochází k diskriminaci frankofonních Valonů. Výbor kritizuje praxi, kterou zavedly některé vlámské obce. Kdo se v nich chce usadit, nebo si tam koupit nemovitost, musí se prokázat znalostí nizozemštiny nebo nějakým poutem k dané lokalitě.
Belgický region Vlámsko sklidil kritiku OSN za jazykové předpisy. Výbor Vysokého komisariátu OSN pro lidská v nich vidí nebezpečí diskriminace frankofonních Valonů. Podmínku znalosti nizozemštiny pro získání nemovitosti nebo trvalého pobytu v některých vlámských obcích považuje výbor světové organizace za diskriminační.
Belgie se dál noří do politické krize. Také další pokus o dohodu mezi vlámskou a frankofonní stranou ztroskotal. Na reformě státního uspořádání se měly rozhádané skupiny dohodnout do dnešního poledne.
Frankofonní Belgičany vyděsil návrh vyučovat ve vlámských školách místo francouzštiny angličtinu. S myšlenkou přišel ministr školství ve vlámské regionální vládě Pascal Smet. To vyvolalo odmítavou reakci mezi frankofonními Valony. Návrh přišel v době, kdy se kvůli národnostním a jazykovým neshodám Belgie snaží už čtvrtý měsíc sestavit vládu.
Rozdělení Belgie si přeje méně než pětina jejích obyvatel. Ukázal to průzkum deníku La Libre Belgique mezi dvěma tisíci respondenty. Každý čtvrtý Belgičan z deseti by ale přivítal návrat k formě unitárního států. Belgické království dnes tvoří dva územní celky – Vlámsko a Valonsko. Obyvatelé se dělí na frankofonní a ty mluvící nizozemsky nebo německy.
Od poloviny června se belgičtí Vlámové a Valoni nedokázali shodnout na další reformě uspořádání své země. Předseda frankofonních socialistů Elio Di Rupo, pověřený sestavením koalice, má dnes oznámit výsledky svého snažení. I bez nové vlády začne Belgie řídit Evropskou unii.
Nacionalisté z Nové vlámské aliance (NV-A) vedou podle prvních částečných výsledků v předčasných volbách v Belgii. Získávají zatím nejvíce hlasů ve vlámské části země. Ve Valonsku zatím první výsledky ukazují na vítězství tamních socialistů (PS).
Po čtyřech dnech váhání přijal belgický král Albert demisi federální vlády. Kabinet premiéra Yvese Leterma padl. V zemi se schyluje k předčasným volbám.
Údajnou diskriminaci frankofonních obyvatel Belgie bude prověřovat Evropská komise. Musí řešit stížnosti na praktiky starostů některých obcí v těsném sousedství Bruselu. To je na rozdíl od metropole vlámské a mluví se tam nizozemsky. Starostové prý brání frankofonním zájemcům v nákupu nemovitostí, aby zachovali jazykovou čistotu vlámského regionu.
Drobná zeměpisná chyba rozproudila výměnu názorů mezi hlavními belgickými národnostními skupinami. Vztahy mezi frankofonními Valony a nizozemsky mluvícími Vlámy nejsou už léta právě vřelé. Zatím poslední spor mají na svědomí Vlámové.