NASA původně plánovala pro Ingenuity 30denní misi, během které měl stroj krátce pětkrát vzlétnout. Vrtulník ale nakonec pracoval téměř tři roky a do marsovské atmosféry vyletěl 72krát.
„Měli jsme potíže s chlazením motoru číslo tři,“ vysvětluje Mike Sarafin, vedoucí mise Artemis I, jaká závada způsobila, že se nepodařilo odstartovat v pondělí.
Druhý vesmírný let Blue Origin je naplánován na 12. října. S hercem se letu zúčastní také zaměstnankyně společnosti, bývalý inženýr NASA a spoluzakladatel softwarové firmy.
Loď Crew Dragon se pohybovala rychlostí 27 360 kilometrů za hodinu a planetu byla schopna oběhnout každých 90 minut. Dostala se výše než Mezinárodní vesmírná stanice (ISS).
Vrtulník dopravil na povrch rudé planety rover Perseverance. Ingenuity, vážící 1,8 kilogramu, se pokusí udělat v řídké atmosféře Marsu několik kontrolovaných „skoků“ a zachytit při tom okolí na video.
Raketa New Shepard vynesla modul do výšky 106,9 kilometru, tedy nad uznávanou stokilometrovou hranici vesmíru, a přibližně po sedmi minutách od startu vertikálně přistála nedaleko místa startu.
SpaceX tvrdí, že Starship bude schopná vzít na palubu až 100 lidí a vracet se zpět na Zem. Podle Muska je nynější projekt „nejinspirativnější věc, na níž se kdy podílel“.
Osm minut od startu přistály v areálu Mysu Canaveral dva pomocné stupně rakety, stejně jako tomu bylo i loni. Na rozdíl od loňského pokusu se tentokrát úspěšně na Zemi vrátil i její centrální stupeň.
Pro šéfa Amazonu Jeffa Bezose je pronikání lidí do vesmíru velké téma i vzhledem k jeho podnikání – vlastní vesmírnou společnost Blue Origin, která vyvíjí komerční kosmické lodě pro lety s pasažéry.