„Opatření umožní zajistit další fungování těchto společností, provést v nich nezbytnou restrukturalizaci a zabránit propouštění zaměstnanců,“ uvedl ministr kultury Bartlomiej Sienkiewicz.
„Můj nástupce se bude muset umět obrnit proti různým požadavkům, ať už ze strany vlivových organizací, politiků nebo radních,“ říká odcházející ředitel Dvořák.
V květnu to budou dva roky od okamžiku, kdy po 16 letech opustila Českou televizi a odešla do DVTV. I na svůj odchod Daniela Písařovicová vzpomíná v pořadu Zálety Aleny Zárybnické.
Polské veřejnoprávní televizi začala prudce klesat sledovanost jejího zpravodajství. Kontrolu nad televizí přitom na začátku roku převzala vláda, když do ní dosadila nové vedení a slíbila velké změny.
Polská konzervativní vláda zřejmě ovládne veřejnoprávní televizi i rozhlas. Sejm schválil novelu zákona, podle které bude jejich vedení jmenovat přímo ministr státního pokladu. Změnu musí ještě potvrdit senát. Ale vládní strana Právo a spravedlnost má i v něm většinu a nečekají se problémy se schválením.
Řecko dnes nespustí vysílání veřejnoprávního rozhlasu a televize ERT, i když to vláda původně na dnešek ohlásila. Obnovení vysílání brzdí spory o to, kdo má být ve vedení společnosti.
Už šestadvacátým dnem pokračuje stávka ve francouzském veřejnoprávním rozhlase. Zaměstnanci se bouří proti plánu na restrukturalizaci. Vláda jmenovala zvláštního zmocněnce, který by měl pomoct při hledání kompromisu mezi vedením stanice a odbory. Dohoda je ale stále v nedohlednu. Postoj stávkujících není úplně jednotný, řada z nich je přesvědčena o tom, že stávkou trpí nejvíce posluchači.
Už na podzim by měl být hotový návrh nového zákona o veřejnoprávní instituci v kultuře. Zaznělo to na dnešním veřejném slyšení v Senátu, kterého se zúčastnili také zástupci příspěvkových organizací. Do veřejnoprávních institucí by se totiž mohly transformovat i současné příspěvkové organizace ministerstva kultury nebo krajů.
Slovenská veřejnoprávní televize RTVS dala výpověď sportovní moderátorce kvůli komentáři na Facebooku. Hlasatelka se na sociální síti vyjádřila rasisticky o Romech. I když kontroverzní text smazala, televize ji nejdřív stáhla z obrazovky a nakonec propustila.
První českou divadelní scénu nejspíš čekají zásadní změny. Národní divadlo v Praze by se mělo stát veřejnoprávní institucí. Teď je příspěvkovou organizací ministerstva kultury. Jednotlivé soubory také čeká osamostatnění. Ředitel Národního divadla Jan Burian předal ministru kultury z KDU-ČSL Danielu Hermanovi novou koncepci české první scény, která s tím počítá.
Řecká policie násilím vyklidila budovu veřejnoprávní televize a rozhlasu v Aténách. Jejich provoz v létě z úsporných úvodů zastavil premiér Antonis Samaras. Část zaměstnanců ale rozhodnutí vlády odmítla respektovat. Obsadili hlavní sídlo televize a dál vysílali po internetu a přes satelit.
Česká televize večer představí novou podobu své zpravodajské vlajkové lodi, večerních Událostí. Uvádět je budou Jolana Voldánová, Aneta Savarová, Marcela Augustová a Jakub Železný. Na to, jak má vypadat moderátor veřejnoprávního zpravodajství, se názory různí, alespoň ve střední Evropě ale televize většinou sází na zkušené seriózní tváře.
Nová polská vláda chce veřejnoprávní média zbavit politického tlaku. Mimo jiné uvažuje o změně financování Polské televize a rozhlasu. Občanská platforma měla otázku fungování veřejnoprávních médií ve svém programu a její politici dali opakovaně najevo, že současný systém koncesionářských poplatků by se měl zrušit jako neefektivní.