Ruský ministr zahraničí Lavrov varoval západní země, aby se nezapojovaly do války na Ukrajině. Podle agentury Reuters označil zapojení dalších mocností do války za „sebevražednou eskapádu“.
Státy vybízí k ochraně lidských práv, ochraně osobních údajů a monitorování rizik spojených s umělou inteligencí, napsala dnes agentura Reuters, podle níž však rezoluce není právně závazná.
„Aktivně jsme podporovali, aby text zahrnoval odsouzení teroristického útoku Hamásu a jasnější jazyk k propuštění rukojmích držených Hamásem,“ vysvětluje mluvčí ministerstva zahraničí Daniel Drake.
Prezident k Valnému shromáždění promluvil 19. září, celý jeho projev je na záznamu na webu OSN. Ze záběrů ze začátku i konce projevu je patrné, že v sále jsou kromě něj přítomní ještě další státníci.
Polské ministerstvo zahraničí si ve středu předvolalo ukrajinského velvyslance a vyjádřilo důrazný protest proti výrokům prezidenta Volodymyra Zelenského na Valném shromáždění OSN v New Yorku.
Ruský prezident Vladimir Putin musí podle německého kancléře Olafa Scholze pochopit, že státy OSN jsou pevné ve svých postojích a hodnotách. Uvedl to na Valném shromáždění OSN v New Yorku.
„Snažíme se udržovat soutěž mezi našimi zeměmi zodpovědně tak, aby se nezvrhla v konflikt,“ řekl Biden. Ujistil ale, Spojené státy budou důsledně vystupovat proti agresi a zastrašování ze strany Číny.
Guterres hovořil k asi 145 shromážděným lídrům, včetně českého prezidenta Petra Pavla. Ze stálých členů Rady bezpečnosti OSN se nicméně Valného shromáždění účastní osobně jen prezident USA Biden.
V New Yorku se Petr Pavel v pondělí zúčastní summitu o cílech udržitelného rozvoje, kde promluví jménem skupiny 45 zemí, které se rozhodly snižovat emise skleníkových plynů.
Představitel Bidenovy administrativy uvedl, že se Zelenskyj setká s americkým prezidentem v Bílém domě příští čtvrtek. Návštěvu ukrajinského prezidenta v Kapitolu potvrdili dva nejmenovaní asistenti.
Text podpořilo 141 zemí včetně České republiky, proti bylo sedm delegací a dalších 32 se zdrželo. Společně s Ruskem se proti němu postavily Bělorusko, Eritrea, Mali, Nikaragua, Severní Korea a Sýrie.
Rezoluce Organizace spojených národů odsuzuje „pokus o nezákonnou anexi“ a vyzývá všechny země, aby tento krok neuznaly a posílily tak mezinárodní diplomatickou izolaci Moskvy.
„Pokud by Venezuela byla zvolena, byl by to políček do tváře milionům Venezuelanů, kteří čelí represím tamního režimu,“ uvedla nevládní organizace UN Watch.
Na valném shromáždění OSN vyzvala Ukrajina, aby světové společenství odsoudilo nedávný pokus Ruska o anektování ukrajinských území na východě a jihu země.
Oběti znásilnění nemají přístup k lékařské a traumatologické péči, a to ani ty, které byly během přetrvávající konfliktu skupinově znásilněny vícekrát.
Ruskou invazi ministr Lipavský označil za „neoprávněnou, nevyprovokovanou a nezákonnou“. Podle něj vážně poškozuje globální ekonomiku, potravinovou bezpečnost a mezinárodní řád založený na pravidlech.
Na pohřeb Alžběty II. do Londýna dorazí až 500 hlav států a vlád a zástupců mnoha monarchií z celého světa. Česko zastoupí na pohřbu i na recepci pořádané Karlem III. premiér Petr Fiala.
Lavrov se chce zúčastnit rozpravy, která ve Valném shromáždění začíná 20. září, přestože je na americkém i unijním sankčním seznamu kvůli ruské válce na Ukrajině.
Svjatlana Cichanouská, faktická vůdkyně běloruské opozice, oznámila vznik exilové vlády. Zatím má pouze čtyři členy a kompletní by měla být do září. Jejím cílem je uspořádání svobodných voleb v zemi.