Příliš mnoho léků v nevhodných dávkách a kombinacích užívají čeští senioři v domovech sociální péče. Ukázal to průzkum Ústavu lékového průvodce. Staří lidé jsou navíc při podávání léků většinou zcela závislí na ošetřujícím personálu.
Lidé s postižením by už v budoucnu neměli žít za zdmi uzavřených ústavů. Péči a zázemí najdou v menším chráněném bydlení, kde využijí služeb sociálních pracovníků i zdravotníků. Stát by tak mohl ušetřit za nákladnou údržbu ústavních areálů. Proměnu sociální péče plánuje kandidát na ministra práce a sociálních věcí Petr Krčál z ČSSD.
Sto tisíc dospělých lidí a dětí stále žije v uzavřených ústavech, mnoho z nich by ale nemuselo. Iniciativa za níž stojí řada odborníků na sociální péči tvrdí, že by stát měl podporovat spíš asistenční a komunitní služby.
Jesenicko volá po dalším zařízení pro seniory s demencemi. V lednu otevřeli první domov se zvláštním režimem ve Vidnavě, Charita Javorník ale 15 lůžek velmi rychle obsadila. A žádostí o podobnou službu přibývá.
Ministerstvo zdravotnictví chystá k 1. lednu 2014 sloučení některých organizací. Například pražský Endokrinologický ústav přejde pod IKEM. Podrobnosti šéf resortu Leoš Heger zveřejní odpoledne. Podle jeho mluvčí Viktorie Plívové se změnami ušetří desítky milionů korun.
Kojenecký ústav, pět dětských domovů, dva ústavy sociální péče, dokonce domov důchodců a pak další ústav vystřídala za svůj život paní Jarmila Mlčochová z Krnova. Až teď po padesátce objevuje, co to znamená žít ve vlastním bytě a starat se sama o sebe. Krnovská radnice nechala opravit zdevastovaný dům v centru města a jeden z bezbariérových bytů dostala i paní Jarmila v rámci projektu Podporované bydlení Slezské diakonie.