Uzbekistán, Kazachstán, Tádžikistán, Kyrgyzstán a Turkmenistán. Středoasijské republiky hází laický pozorovatel z Evropy často do jednoho pytle. Jak se v regionu zorientovat, poradí podcast Na Východ!
Dívky, které testem neprojdou, jsou hlášené na policii, která se pak případem dále zabývá. Často také v telefonech studentek hledají zprávy o možných sexuálních partnerech.
Takzvaná Brána do pekla je nejpopulárnější turistickou atrakcí v zemi. Není jasné, jak hořící kráter vznikl. Řada lidí věří, že je to pozůstatek neúspěšného sovětského pokusu o těžbu v roce 1971.
Epicentrum otřesů se nachází 165 kilometrů na severovýchod od Dušanbe, uvedl tádžický výbor pro mimořádné situace. V metropoli Dušanbe byly cítit otřesy o síle tří stupňů.
Zatímco všechny státy bojují s čínským koronavirem, někteří autokratičtí politici využívají restriktivních opatření k potlačení oponentů a svobody tisku a k posílení moci.
Ministerstvo zdravotnictví ohlásilo nový rekord, 6206 testů za den. „Číslo nás posouvá do velkého nadprůměru ve srovnání s ostatními zeměmi,“ uvedl šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky.
Nepříjemnosti s policií si v ulicích turkmenských měst vyslouží i ti, kteří nosí roušky, uvádí reportér rozhlasové stanice Azatlyk, která je turkmenskou pobočkou Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda.
Informaci publikovalo i několik dalších internetových zdrojů, které odkazovaly na turkmenské anonymní opoziční zdroje. Podle nich turkmenská tajná služba zakázala informace o smrti hlavy státu šířit.
Tálibové podle představitele provincie Farjáb zaútočili v sobotu večer na stanoviště kontrolovaná policií a provládními milicemi v okrese Kajsár. Boje se protáhly až do nedělního rána.
Prezident Turkmenistánu se předvedl před generalitou středoasijské země ve stylu tak drsného válečníka, že jej média začala ironicky přirovnávat k Arnoldu Schwarzeneggerovi.
VIDEO UVNITŘ: Prezidentem Turkmenistánu se podle očekávání stal již potřetí po sobě autoritářsky vládnoucí Gurbanguli Berdymuhamedov. Podle předběžných výsledků, které v pondělí ráno oznámila ústřední volební komise, získal téměř 98 procent hlasů.
V Číně slavnostně otevřeli 8700 km dlouhý plynovod z Turkmenistánu. Obě země také uzavřely dohodu o zvýšení dodávek této strategické suroviny o 25 miliard kubických metrů ročně.
Čína získala další miliardy kubíků zemního plynu z Turkmenistánu. Ze středoasijské republiky bude dovážet více než polovinu množství, které spotřebuje, a stane se tak největším odběratelem turkmenského plynu. Umožní to dohoda mezi Pekingem a Ašchabadem uzavřená během oficiální návštěvy prezidenta Turkmenistánu v Čínské lidové republice.
Bývalá sovětská republika Turkmenistán má druhé největší naleziště plynu na světě. Potvrdila to britská auditorská společnost Gaffney, Cline & Associates, která průzkum provedla. A profitovat by z něj mohla i Evropa. Turkmenské naleziště má totiž napájet plynovod Nabucco, který obchází Rusko a snižuje tak českou energetickou závislost na Kremlu.
Z Turkmenistánu do Číny proudí od včerejška zemní plyn v čerstvě zprovozněném 1833 kilometrů dlouhém potrubí. Zatím přitéká do čínské provincie Sin-ťiang jen omezené množství suroviny, ale v letech 2012 až 2013 by už mělo z Turkmenistánu na východ odcházet asi 40 miliard metrů krychlových plynu ročně, takže víc jako polovina veškeré roční produkce Turkmenistánu.
|Martin Hromádka, Julie Rákosová, Miroslav Panuška|Zprávy z domova
Armádní letadlo Airbus A-319 s českými vojáky na druhý pokus doletělo do Afghánistánu. Stalo se tak poté, co získalo písemné povolení k přeletu Turkmenistánu. Právě kvůli odmítnutí turkmenskými úřady se stroj musel při prvním letu vrátit zpět do Prahy.
Tisíce lidí přišly v Ašgabatu vzdát památku prezidentovi Saparmuratu Nijazovovi. Nijazov alias Turkmenbaši, tedy "Otec všech Turkmenů", zemřel ve čtvrtek. Jeho náhlý odchod po více než 20 letech absolutistické vlády Turkmeny překvapil a zaskočil.
Proč jste zadrželi naše letadlo? Ptal se dnes v Bruselu český ministr zahraničí Alexandr Vondra turkmenských představitelů. Právě v Bruselu totiž zasedá Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě a jejím členem je i Turkmenistán.
Napjatá atmosféra podle pozorovatelů vládne na dnešním zasedání ministrů zahraničí Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). Důvodem jsou rozdílné pohledy na demokracii. Pro českou delegaci pak jednání probíhá poněkud ve stínu kauzy s českým vojenským letadlem zadrženým o víkendu v Turkmenistánu. Šéf české diplomacie Alexandr Vondra chce o incidentu jednat s turkmenskými představiteli.
Český vojenský speciál Tu-154 se dopoledne v pořádku vrátil z turkmenského Ašchabádu. Plných 14 hodin tam musel čekat pod dohledem ozbrojenců, než mu turkmenské úřady povolily návrat do Česka. Zpoždění způsobila podle ministra obrany Jiřího Šedivého administrativní chyba, Turkmenistán se podle jeho slov už omluvil. Na palubě zadržovaného stroje byla oficiální česká delegace, která se vracela z Afghánistánu.
České armádní letadlo, které se vracelo z Afgánistánu uvízlo v Ašchabádu. Turkmenské úřady nepustily stroj s armádními špičkami dál, protože ochranka na palubě je ozbrojená. Turkmenistán svůj postup avizoval už v pátek, informace se ale k pilotům letadla nedostala.