Primárním důvodem vysoké inflace je tedy podle ekonoma Havránka špatná politika centrální banky, která má cenovou stabilitu na starosti. „Je to jediná instituce, která se o ní má opravdu starat.“
Epidemie koronaviru realitní trh téměř nezasáhla. Po loňském jaru, kdy sice lidé chvíli vyčkávali, se prodejům nemovitostí daří. I kvůli tomu, že lidé své úspory investují právě do realit.
V loňském roce měly domácnosti kvůli home office rekordní spotřebu elektřiny za téměř 25 let, píšou Hospodářské noviny. S tématem nedostupnosti bydlení pro mladé přichází týdeník Respekt.
Tempo zdražování bytů v Česku postupně zpomaluje. Situace na trhu s nemovitostmi se ale vyostřuje. Ke zdražování bytů se totiž přidává i vzrůstající úrok u hypoték.
Hypotéky dál zdražují a stávají se tak pro Čechy méně dostupnými. V dubnu stoupla průměrná úroková sazba podle Fincentra Hypoindexu na 2,01 %. Na stejné úrovni byly sazby naposledy loni v únoru.
Počet špatně prodejných bytů v Praze je stále velký. Podle aktuálních analýz dosahuje už několika stovek. Developeři mají tyto byty v nabídce více než dva roky. Realitní trh už však začíná ožívat, a to nejenom v Praze, ale po celém Česku.
Podle ukazatele Hypoindex společnosti Fincentrum klesla průměrná úroková sazba hypoték v listopadu na 3,25 procenta. Je tak nejnižší od doby sledování ukazatele, tedy od roku 2003. Vliv na to mají nízké základní sazby, které drží centrální banka, a také boj bank o zákazníky.
Americké reality zřejmě opět čeká pád. Takzvané druhé dno, které předpovídá například uznávaná analytička Meredith Whitneyová, by mělo přijít poté, co centrální banka přestane sektor uměle vyživovat.