Státní zástupkyně Zuzana Beňová se odvolala v případu vyvěšení rudých trenýrek nad Pražským hradem. Trest vynesený Obvodním soudem pro Prahu 1 považuje za nepřiměřeně mírný.
Počin skupiny Ztohoven, která namísto prezidentské standarty vyvěsila nad Hradem rudé trenýrky, má dohru nejen v soudních síních, ale také v divadelním světě. Herci z brněnské Husy na provázku přijedou představit do sídla pražské právnické fakulty operetu, jež vychází mimo jiné z citací příslušného trestního spisu. Představení bude předcházet diskuse s právníky, sdělila organizátorka akce"Trenky na Právech" Aneta Doušová.
V kauze vyvěšení červených trenýrek na Pražském hradě dnes soud vyslechne první svědky. O způsobené škodě na stožáru a střeše mají mluvit hlavně předvolaní policisté. Umělecká skupina Ztohoven tvrdí, že téměř 55tisícovou škodu nezpůsobila.
Až na tři roky za mříže se můžou dostat umělci ze skupiny Ztohoven. Obvodní soud pro Prahu 1 dnes začíná projednávat případ červených trenýrek, které loni v září zavlály na Pražském hradě místo tradiční prezidentské standarty. Za výměnou stojí tři muži, kterým hrozí tresty za krádež, výtržnictví a poškození cizí věci.
Nad brněnským hradem Špilberk dnes zhruba hodinu vlály červené trenýrky. Vyvěsili je tam zástupci Divadla Husa na provázku, kteří tak chtěli vyjádřit podporu skupině Ztohoven, která podobný kousek provedla loni v září. Tehdy umělci vyvěsili trenýrky na místo prezidentské standarty na Pražském hradě jako vyjádření nesouhlasu s politikou Miloše Zemana.
Případ červených trenýrek vyvěšených na Pražském hradě skončí u soudu. Státní zástupce obžaloval tři členy skupiny Ztohoven z výtržnictví, krádeže a poškozování cizí věci za to, že loni v září obří červené trenýrky vyvěsili místo prezidentské standarty. Kauzu bude řešit Obvodní soud pro Prahu 1.
Členové umělecké skupiny Ztohoven se vyhnou trestu za vyvěšení trenýrek na Pražském hradě. Pravomocně to podle České televize potvrdil Městský soud v Praze. Skupina vyměnila trenýrky za prezidentskou standartu, kvůli případu pak skončil ve funkci velitel Hradní stráže a ředitel odboru bezpečnosti. Šéf ochranky prezidenta požádal o přeložení.
Obvodní soud pro Prahu 1 dnes odmítl návrh státního zástupce na potrestání dvou členů skupiny Ztohoven. Ti v polovině září vyvěsili na Pražském hradě červené trenýrky. Právník Michal Pokorný vysvětlil, že soudkyně neměla proti jeho klientům důkazy. Státní zástupce může proti rozhodnutí podat stížnost.
Vyvěšení červených trenýrek nad Pražským hradem připravilo o místo také šéfa hradního odboru bezpečnosti Kanceláře prezidenta republiky Jana Fulíka. Z funkce ho odvolal prezidentův kancléř Vratislav Mynář.
Náčelník vojenské kanceláře Pražského hradu Rostislav Pilc odvolal k dnešnímu datu velitele Hradní stráže Radima Studeného. Hradní mluvčí Jiří Ovčáček to uvedl na twitteru. Prezident Miloš Zeman avizoval odchod Studeného kvůli vyvěšení červených trenýrek nad Hradem. Ve funkci skončil před dvěma týdny i šéf prezidentovy ochranky Petr Dongres.
Vyvěšení červených trenýrek na Pražském hradě bude nejspíš stát místo šéfa prezidentovy ochranky, zapůsobilo ale i jako inspirace. Někteří lidé je nosí přes oblečení a s kávou v ruce se fotí na hradním nádvoří. Trenýrky se objevují i v oknech.
Kvůli sobotní akci skupiny Ztohoven, která vyvěsila na Pražském hradě místo standarty velké červené trenýrky, by měl být podle prezidenta Miloše Zemana odvolán ředitel Útvaru pro ochranu prezidenta Petr Dongres. Další personální změny budou patrně následovat, řekl dnes novinářům v Ostravě Zeman, který zahájil třídenní návštěvu Moravskoslezského kraje.
Přísnější bezpečnostní opatření na Pražském hradě nejsou na první pohled znát. Mluví se o nich od neděle poté, co tři muži ze skupiny Ztohoven vylezli po lešení na střechu přestrojeni za kominíky a vyměnili vlajku prezidenta republiky za obří červené trenýrky. Miloš Zeman se zatím k akci skupiny nevyjádřil. Jeden z jejích členů se dnes mezitím znovu pokusil dostat na lešení Hradu. Policie ho zadržela.