Titanic se stal prvním filmem na světě, jehož příjmy ze vstupného v kinech na celém světě překonaly hranici jedné miliardy dolarů. Film také získal jedenáct Oscarů včetně sošky za nejlepší film.
Americký miliardář a hloubkový průzkumník plánují cestu v ponorce, aby prozkoumali Titanic. Tvrdí, že chtějí sestoupit do hloubky asi 3800 metrů, aby si prohlédli vrak lodi v severním Atlantiku.
Od premiéru filmu Titanik uběhlo už čtvrt století. Zlomový byl ale především pro české kaskadéry, kteří se na něm podíleli. Byl to totiž jejich první velký výjezd do zahraničí.
Od uvedení filmu Titanic v roce 1997 se mezi fanoušky rozrostla debata, jestli by se na plovoucí kus dřeva nevešel i Rosin milenec Jack, a nezachránil se tak od smrti v mrazivém Atlantiku, popsal BBC.
Morseova abeceda ale úplně nezmizela. Dál se používá třeba při výcviku vojáků a námořníků. První zavedlo nouzový signál Německo a pak v roce 1908 všechny státy v námořní dopravě.
Ponorka Titan se ztratila v červnu východně od pobřeží kanadské provincie Nový Foundland a několik dní po ní pátraly týmy z několika zemí. O život tehdy přišlo všech pět lidí na palubě.
Práva k vyzvedávání předmětů má společnost RMS Titanic. Právníci americké vlády se ale odvolávají ve sporu třeba na to, že výpravou může být narušeno místo posledního odpočinku obětí havárie lodi.
Výstava je „z velké části výsledkem práce, vynalézavosti a vášně Henriho-Paula Nargeoleta“, který se měl zúčastnit jejího slavnostního zahájení, uvedl jeden z kurátorů výstavy Pascal Bernardin.
Loď s troskami ponorky ve středu přistála u kanadských břehů. Americká pobřežní stráž v prohlášení vydaném ve středu večer informovala, že má trosky a důkazní materiál z mořského dna.
Jeřáb z lodi Horizon Atlantic přenesl na břeh do plachty zabalenou část ponorky, která zřejmě bývala její přídí. Na palubě se podle CBC nacházelo také dálkově ovládané plavidlo Odysseus.
Zatím není jasné, co přesně implozi ponorky Titan způsobilo, pokud by šlo o drobné narušení vnějšího pláště, ponorka by čelila tlaku odpovídajícímu hmotnosti Eiffelovy věže, napsal server BBC.
Co implozi Titanu způsobilo, není jasné, podle expertů to ale mohlo být lehké narušení jeho vnějšího pláště. Trosky byly nalezeny ve vzdálenosti přibližně 490 metrů od přídě Titaniku.
Firma v prohlášení vyjádřila zármutek nad ztracenými životy poté, co byly trosky nalezené ve čtvrtek poblíž vraku Titaniku identifikovány jako části ponorky.
Není jasné, co mohlo zvuky způsobit. Jeden z činitelů amerického ministerstva serveru Rolling Stone řekl, že panuje přesvědčení, že bouchání skutečně vycházelo z ponorky.
Plavidlo s pěti lidmi se v neděli potopilo k vraku Titaniku, krátce na to ale ztratilo spojení. Posádka měla zásoby kyslíku nejvýše na čtyři dny a čas se jim rychle krátí.
Vrak Titaniku leží na dně Atlantského oceánu asi 600 kilometrů od břehů kanadské provincie Nový Foundland kolem 3800 metrů pod hladinou. Cesta ponorkou k vraku Titaniku je turistickou atrakcí.
Vrak Titaniku byl zkoumán od objevení v roce 1985. Je ale tak obrovský, že v přítmí hlubin mohou kamery zachytit jen momentky z rozpadající se lodě, ale nikdy celek. To dokázaly až nové snímky lodě.
Na místě již nebyly žádné lidské kosti, Ballard však viděl boty, včetně obuvi, která patrně patřila matce a dítěti. „Po potopení Titanicu ti bez záchranných vest ve vodě zemřeli na podchlazení,“ řekl.
Titanic se vrací na filmová plátna potřetí. Snímek s Kate Winsletovou a Leonardem DiCapriem v hlavním rolích měl premiéru v roce 1998. K předchozím návratům do kin došlo v letech 2012 a 2017.
Udržet divákovu pozornost po více než tři hodiny je těžká disciplína pro všechny režiséry. James Cameron to dokázal a jeho Titanic byl po 12 let na vrcholu žebříčku nejvýdělečnějších filmů všech dob.
Že letos vychází 10. dubna na sobotu, určitě víte. Přenesme se ale do roku 1912, kdy byla středa. Sedíte v luxusní jídelně největšího zaoceánského parníku na světě...
Od galéry Tessarakonteres, největší bezmotorové lodi, co kdy spatřila světlo světa, až po raketoplán Columbia. Ilustrovanou historii dopravy nabízí nová kniha kreslíře Martina Sodomka.
Slavný Titanic leží pod vodou už 107 let. Na jeho rozpadu má podíl slaná voda a bakterie rozkládající kovy. Podle průzkumníků to jimi na lodi doslova žije.
Loděnice Harland and Wolff byla nabídnuta k prodeji kvůli vážným finančním problémům norského majitele. Může to znamenat i konec firmy, uvedl v pondělí server BBC.