Policie odložila případ loňského požáru textilky Karnola v Krnově. Dva čtrnáctiletí chlapci, kteří podle kriminalistů objekt přesně před rokem zapálili, nejsou totiž trestně odpovědní.
Společnost měla před prohlášením konkurzu vážné finanční problémy. Zaměstnanci nedostali výplaty za září. Většina pracovníků kvůli dlužným mzdám hodlá podat výpověď.
Krajský soud v Hradci Králové povolil řešení úpadku textilní společnosti Veba Broumov reorganizací. Firma by tak měla zachovat výrobu i pracovní místa. Insolvenčním správcem soud ustanovil Cupku.
Jedna z největších českých textilek Veba z Broumova na Náchodsku čelí insolvenci. Její úpadek u Krajského soudu v Hradci Králové žádá banka Raiffeisenbank.
Zaměstnanci těchonínské textilky začali uklízet následky pátečního požáru. Oheň způsobil škodu přes 60 milionů korun a poničil sedm strojů, přízi, tkaniny, elektroinstalaci a třetinu výrobní haly.
Historie přádelny Hoftex v libereckém Machníně, která dříve patřila známé Textilaně, končí. Němečtí vlastníci ji chtěli prodat, ale to se jim nepodařilo. Proto se rozhodli přádelnu koncem srpna zavřít a 119 textiláků propustit.
Památkáři, úředníci i podnikatelé dnes ve Frýdku-Místku řešili budoucnost historických textilek. Ve městě jsou jich desítky a radnice chce, aby je před zkázou ochránila památková zóna. Podnikatelům se to ale nelíbí, proto se teď snaží najít se zastánci starých cihlových budov společnou řeč.
Památkáři chtějí zachránit historické textilky ve Frýdku-Místku. Plánují proto, že vytvoří ve městě novou rozsáhlou památkovou zónu. Spolu s vedením města už o to požádali ministerstvo kultury. S návrhem přišli poté, co společnost Slezan nechala zbořit přes sto let starou Lansbergerovu přádelnu. Záměr nové památkové zóny ale vyvolal nesouhlas vlastníků nemovitostí.
Rukama pracovníků Městského muzea v Krnově prošly v uplynulých dnech desítky historických látek, vzorníků i špulek nití, ze kterých se šilo ještě na konci 19. století. Vraceli je do regálů v jedné z opuštěných továrních budov bývalé textilky Karnola. Exponáty připravovaného muzea textilu musely dočasně zmizet kvůli plísním a dřevomorce.
Orlickoústecká radnice už zná vítěze architektonické soutěže na obnovu areálu bývalé textilky Perla. Studie pražské společnosti obrovskou plochu v centru města zásadně mění, přitom ale zachovává i její průmyslovou podobu. Rozpočet projektu je více než 400 milionů korun.
Bývalá Landsbergerova přádelna ve Frýdku-Místku ještě nepřišla o naději na záchranu. Původně už měly buldozery více než sto let starou budovu rovnat se zemí. Podle jejího majitele, firmy Slezan, je totiž v havarijním stavu. Přípravy na demolici se ale protáhly. Místní občanské sdružení podalo na ministerstvo kultury žádost o nové posouzení zařazení budovy mezi kulturní památky. Objevil se i potenciální zájemce o její odkup.
Titul Nejúspěšnější podnikatel roku v České republice získal Jiří Hlavatý, který vlastní textilku Juta ve Dvoře Králové nad Labem. Firma zaměstnává přes 2000 lidí a výrobky dodává do celého světa. Majitel přitom nemá ani sekretářku.
Po víceúčelové sportovní hale přijde brzy Frýdek-Místek o svoji další dominantu. Bývalou Landsbergerovu přádelnu, která je součástí konkurzní podstaty po zkrachovalé textilce Slezan. Mohutná, více než 130 let stará cihlová továrna s vysokými okny stojí nedaleko nádraží a podle památkářů je historicky velmi cenná. Demolici se jim ale nepodařilo zabránit.
Zchátralou textilku Interlana v libereckém Františkově by mělo za pár let nahradit luxusní sídliště. Plánuje ho postavit zahraniční firma Portland Trust. Většina místních lidí plán vítá.
V příběhu berounské továrny TIBA se začíná psát další kapitola. Na radnici totiž právě přišly nové stavební plány. Z nich vyplývá, že supermarket, který má stát na místě zbourané textilky, už nebude otevřený nonstop. Přestože se podle prvotních posouzení úředníkům zdá, že investor všechny původní dohody s městem dodržel, což by stavební řízení mohlo urychlit, stavět se nezačne dřív než za půl roku.
V Ústí nad Orlicí si lidé zítra mnohou prohlédnout areál bývalé textilky Perla. Smyslem akce s názvem "Perla žije" je návštěvníkům nabídnout nejen pohled do minulosti, ale hlavně přiblížit to, jak by areál mohl v budoucnu vypadat a k čemu ho chce město využít.
Před třemi lety udeřila v Libereckém kraji ničivá blesková povodeň. Postihla 79 obcí, zemřelo při ní pět lidí a způsobila škody za osm miliard korun. Následky jsou po celém kraji vidět dodnes. Frýdlantská textilka Damino byla tehdy na odpis, jako zázrakem se ale vzpamatovala.
Při zřícení osmipodlažní budovy v bangladéšské Dháce zemřelo nejméně tisíc lidí. Počet obětí nejhorší podobné katastrofy v moderní historii se zvyšuje každým dnem. Vyprošťovací práce na místě pokračují třetím týdnem.
Už přes 550 potvrzených obětí má neštěstí v textilním podniku na předměstí bangladéšské metropole Dháky, který se náhle zřítil minulý týden. Podle vyšetřovatelů nejspíš tragický kolaps nastal několik minut po výpadku proudu, který uvedl do chodu generátory. Jejich otřesy pak zřejmě roztřásly staticky narušenou budovu a dokonaly zkázu.
Záchranářům se daří ze zřícené továrny na textil v bangladéšské Dháce vyprošťovat další živé dělníky i čtyři dny po neštěstí. Pod sutinami zahynulo před 350 lidí. Úřady ale stále pohřešují až 900 osob.
Bangladéšská policie zadržela majitele dvou textilek sídlících v budově u Dháky, která se zřítila. Oba muži měli nařídit svým zaměstnancům, aby se vrátili do práce, kde následně zemřeli. Kolaps budovy zabil přes tři stovky lidí.
Stovky záchranářů i dobrovolníků se snaží v Bangladéši vyprostit lidi z trosek zříceného bloku domů. Kolaps komplexu oděvních manufaktur u metropole Dháky nepřežilo nejméně 175 lidí, hlavně žen. Raněných je více než tisíc a počet mrtvých může ještě výrazně růst.
Areál bývalé berounské textilky Tiby se stává stále nebezpečnější. Z objektu, který čeká na demolici a následnou stavbu nákupního a bytového komplexu, zloději vytěžili většinu nosných konstrukcí a haly někdejší textilní továrny neřízeně padají. Policie a hasiči důrazně varují před vstupem do areálu.
Býval to luxusní dům módy, který Ostravě dělal nejlepší možnou reklamu. Dnes je z budov Ostravici-Textilie chátrající ruina, o kterou nestojí majitel, město ani soukromí investoři. Právě ti by ale mohli její osud změnit.
Ostravica-Textilia je v dražbě. Chátrající komplex budov Módního domu prodává jejich majitel, který původně slíbil, že vzácné stavby opraví. Teď se místo toho pře s Ostravou o sousední pozemky a po městu požaduje přes 1,5 miliardy. O samotnou Ostravicu ale zatím nikdo nejeví zájem. Příčinou může být i její cena, která začíná na více než 157 milionech korun.
K budoucnosti závodu Perla v centru města může ústeckoorlická radnice zatím říci jediné: nové parkoviště. Na využití rozlehlého areálu bývalého bavlnářského závodu si nyní nechá zpracovat studii.
Výrobce textilií Mileta Hořice od pondělka obnovil v plném rozsahu svou činnost. Továrnu zasáhl krátce před Vánocemi mohutný požár, který zcela zničil přípravu výroby. Textilka si už zajistila dodávky od jiných společností.