„Snažím se od pana faráře a jeho bratrance nasávat, proč má cenu něco ve společnosti měnit, proč nemá cenu rozvíjet téma chráněných dílen,“ říká Potměšilová.
Barbora Kafková se narodila s těžkou tělesnou vadou dolních končetin. Lékaři říkali, že bude jezdit na vozíku. Ona se ale nevzdala a nejen, že teď chodí, ale také aktivně sportuje.
Systém zdravotní a sociální péče má problémy s podchycováním lidí, kteří po náhlém onemocnění či úrazu potřebují podporu a pomoc. Změnu by v příštích letech měly přinést novely zákonů.
Pro stárnoucí lidi vyžadující pomoc jsou určené domovy pro seniory. O lidi s mentálním hendikepem zase zařízení pro zdravotně postižené. Kde ale společně ubytují seniorku s dospělým autistickým synem?
Život vozíčkářů je v Česku stále omezován. Volný pohyb ve městech je pro ně stížen nejen architektonickými, ale i komunikačními bariérami. Vozíčkáři, tak mají problémy se integrovat do společnosti.
Autorka filmem, který vstoupí do českých kin 5. srpna, volně navazuje na svůj divácky úspěšný dokumentární film Miluj mě, jestli to dokážeš. V něm odkrývala téma sexuální asistence pro hendikepované.
Manžele Václava a Naďu Rudovské, kteří soubor Taška Kladno vedou, úspěch jejich herců těší. Naďa Rudovská upozorňuje, že mezi herci jsou i klienti s vážným fyzickým hendikepem.
V pražském Aquacentru Šutka se o víkendu bojovalo o Rio. Tamní padesátimetrový bazén nabídl boje o limity pro paralympiádu 2016, a to v rámci 24. ročníku Strahov Cupu. Do závodu se zapojila více než stovka plavců s tělesným postižením. Nechyběl už jistý účastník her Arnošt Petráček, představily se také další dvě naděje - sedmnáctiletá Vendula Dušková a dokonce o čtyři roky mladší Anežka Floriánková.
Ani těžce tělesně postižení nemusí zůstat bez aktivního pohybu a sportu. Možnost vyžití jim nabízí florbal na elektrických vozících. Sportovní vyžití v něm mohou nalézt i lidé s těžší formou postižení, žádná další újma při něm nehrozí.
Kutnohorské Středisko rané péče letos oslaví desáté narozeniny. Od začátku působí při tamní Oblastní charitě a pomocnou ruku nabízí především rodinám s mentálně nebo tělesně postiženými dětmi. Na začátku vyjížděli terénní pracovníci hlavně na Kutnohorsko, Kolínsko a Nymbursko. Dnes se starají o víc než 50 rodin prakticky ze všech koutů středních Čech.
V bazénech rehabilitačních ústavů v Kladrubech na Benešovsku a v Hrabyni na Opavsku je dnes rušno. Plavci z řad klientů a zaměstnanců těchto léčeben překonávají 34kilometrovouu trať, která představuje šířku lamanšského průlivu mezi Evropou a Velkou Británií.
V lyžařských areálech Svatý Petr a Stoh ve Špindlerově Mlýně se odehraje pro Českou republiku historicky první závod Evropského poháru handicapovaných lyžařů. Organizátoři očekávají účast několika desítek závodníků nejen z Evropy.
Invalidní vozíky, francouzské hole a další kompenzační pomůcky si lidé s tělesným handicapem mohou v tuzemsku zapůjčit. Půjčovny nabízejí takové pomůcky v situacích, kdy je lidé s trvalým nebo dočasným tělesným postižením nejvíc potřebují, ale z různých důvodů k nim v dané chvíli nemají přístup.
Bohumín se může pochlubit originální želví zahradou. Vyrostla před denním stacionářem pro postižené děti, které si tak v labyrintu z přírodních materiálů mohou hrát. Jak vlastně péče o malé klienty vypadá?
Bohumín se může pochlubit originální želví zahradou. Vyrostla před denním stacionářem pro postižené děti, které si tak v labyrintu z přírodních materiálů mohou hrát. Jak vlastně péče o malé klienty vypadá?
Organizace zdravotně postižených ostře napadly ministerstvo zdravotnictví. Chtějí po něm víc peněz. Letos totiž dostanou zhruba o čtvrtinu menší dotace než loni. Jejich zástupci dopisem vyzvali ministra Tomáše Julínka z ODS k jednání. Tvrdí, že výrazně utrpí nejen osvěta, ale například také rekondiční pobyty pro postižené.
Především možnost volby dává postiženým lidem nový zákon o sociálních službách. Velkou většinou hlasů ho dnes schválila Poslanecká sněmovna. Handicapovaní by se sami měli rozhodnout, jestli se o ně budou starat příbuzní a asistent, nebo zda půjdou do ústavu.