Obviněný náměstek Kraje Vysočina Libor Joukl dostane víc času na očištění svého jména. Na konferenci sociálních demokratů ve Větrném Jeníkově to řekl krajský předseda Petr Krčál.
Náměstek hejtmana a šéf krajských silničářů na Vysočině půjdou k soudu kvůli nákupu sypačů. Ty byly podle spisu předražené o 33 milionů korun. Liboru Jouklovi a Janu Míkovi z ČSSD hrozí od dvou do osmi let vězení.
Slalom, jízda zručnosti nebo brždění na mokré silnici. To všechno si teď zkoušejí řidiči sypačů na polygonu v Mostě. Silničáři se tak připravují na extrémní podmínky, které je mohou v zimně na cestách potkat. A nové školení si pochvalují. Díky němu budou prý líp vědět, jak v krizových chvílích několikatunový kolos ovládat.
Nové sypače pro Kraj Vysočina dodá firma Iveco, a to za necelých 125 milionů korun. Výsledky soutěže dnes zveřejnil kraj. Zakázka na 26 strojů za asi 130 milionů je středem pozornosti, protože zatím poslední nákup sypačů z roku 2009 prověřuje protikorupční policie. I tehdy vyhrálo Iveco.
Smyk s několikatunovým sypačem nebo prudké brzdění s malým nákladním autem. Tak vypadal výcvik řidičů ústecké Správy a údržby silnic na polygonu v Mostě. Silničáři dostali od Ústeckého kraje nová nákladní auta a sypače. Řidiči je dnes vyzkoušeli v extrémních situacích.
Minimálně zvláštně působí srovnání nákupu sypačů pro Vysočinu před pěti lety a teď. Silničáři slevili v některých požadavcích, které si tehdy obhajovali i před antimonopolním úřadem. Najednou nepotřebují 16 rychlostí ani tempomat, což byl podle některých firem důkaz, že výběrové řízení bylo napasováno jen na vozy Iveco. Celý případ teď prošetřuje policie.
Sypače staré přes 30 let nahradí na Vysočině nová technika. Dosluhující tři desítky automobilů jsou značně poruchové. V tomto roce byl každý z vozů až jeden celý měsíc mimo provoz.
Těžkým zraněním skončila noční služba pro dva silničáře u Dýšiny na Plzeňsku. Ve chvíli, kdy jeden z pracovníků údržby silnic pomáhal kolegovi s porouchaným sypačem, napadli oba muže opilí výtržníci.
Sníh, vítr, náledí. S tím vším se v zimě musí každý den poprat na silnicích cestáři. Například na Trutnovsku se starají o stovky kilometrů silnic. Z toho poměrně velká část vede podhůřím a sypače musejí také do hor. Právě tam řeší často i dost extrémní situace. Vydáme se na jeden z takových okruhů, a to až do nadmořské výšky 950 metrů k hranicím s Polskem.