Hrady a zámky jsou oblíbené kulisy českých prázdnin. Za socialismu se často rekonstruovaly tak, že se do nich „nalilo hodně betonu“. Jak se to dělá dnes?
Lidé budou smět v okolí největší zásobárny pitné vody v Evropě budovat rodinné domy, obce a infrastrukturu. Středočeský kraj totiž povolil výstavbu v ochranném pásmu nádrže.
„Vymysleli si poměrně sofistikovaný způsob, jak se k této nemovitosti dostat. Možná i za spolupachatelství pana poškozeného, to se dnes už nedozvíme,“ uvedl soudce Petr Blažek při odůvodnění.
Poslední opravená deska by se měla na strop tanečního sálu vrátit na jaře příštího roku. Prohlídky hradu Švihov, i přes pokračující restaurátorské práce, se konají bez omezení.
Potápěči vylovili těla na konci října, ve vodě ležela čtyři až pět měsíců. Obviněni jsou dva čtyřiadvacetiletí muži. Hlavní podezřelý odmítá vypovídat.
Voda se do Prahy dostává tunelem dlouhým přes 50 kilometrů. Ten začíná na přehradě Švihov, známé jako Želivka. A právě tam v neděli Povodí Vltavy a Český rozhlas uspořádaly exkurzi.
Začíná oprava mostu přes vodní nádrž Švihov na Želivce. Most je na silnici druhé třídy číslo 150 a propojuje Vysočinu a střední Čechy. Lidem, kteří tudy jezdí do práce, se cesta prodlouží o 24 kilometrů. Nákladním autům ještě víc. Už dnes se změnily jízdní řády autobusům. Úplně se pak most pro veškerou dopravu uzavře ve středu. Dělníci totiž termín na poslední chvíli o dva dny odložili.
Každý rok jdou na údržbu a obnovu státních památek v Plzeňském kraji desítky milionů korun. V letošním roce se například podařilo obnovit věž hradu Švihov, v Horšovském Týně opravit střechu nad prohlídkovou trasou Hrad, kde se objevila nebezpečná dřevomorka nebo opravit strop a cenné nástěnné fresky na zámku Manětín. Letos dal Národní památkový ústav do hradů, zámků i klášterů v regionu 26 a půl milionu korun.
Starostové z okolí přehrady Švihov, známé jako Želivka, volají po výstavbě nového mostu a po turistickém oživení. Kvůli špatné dostupnosti a přísným ochranným pásmům se okolí přehrady vylidňuje a investory neláká. Se starosty přijeli diskutovat zástupci Povodní Vltavy, krajů a také vlády.
Hrad ve Švihově u Klatov v příštím roce nabídne nový prohlídkový okruh. Vznikne ve vstupní věži, která bude po rozsáhlé rekonstrukci veřejnosti zpřístupněná vůbec poprvé. Dlouho očekávaná oprava vyjde na šest milionů korun. Návštěvníci ji většinou vítají, některým ale stavební ruch žádnou radost nedělá.
Švihov dokončil poslední úsek cyklostezky vedoucí do Klatov. Cyklostezka má 11 kilometrů, vede mimo silnice a posledních několik let na ní chybělo už jen zhruba 600 metrů mezi Malechovem a Švihovem. A právě i tento úsek se teď podařilo dokončit.
Hrady a zámky si touto dobou sice užívají zasloužený odpočinek, neznamená to ale, že by se kolem nich vůbec nic nedělo. Téměř všude se správci připravují na nadcházející sezonu a vymýšlejí, čím by letos návštěvníkům zpestřili pobyt. Kromě akcí se plánují i stavební práce.
Švihovský hrad dnes a zítra večer opět ovládnou noční oživené prohlídky. Vycházet budou od půl sedmé až do desáté večer každou půl hodinu, a i když jde o zábavnou akci, tradičně návštěvníky seznamují i s nějakou zdejší historickou zajímavostí.
Na první pohled se může zdát, že kámen a vápno jsou dva naprosto nezajímavé stavební materiály. Důkaz o tom, že tomu tak není, nabízí o tomto víkendu vodní hrad Švihov u Klatov. Na sobotu i neděli je připravený speciální prohlídkový okruh z cyklu (Ne)tušené souvislosti, který nabízí exkluzivní prohlídky fasád hradu.
Voda jako ochrana a voda jako zkáza – obojí znají ve Švihově na Klatovsku. Už po staletí chrání zdejší hrad před útočníky vodní příkop, kam je svedena řeka Úhlava. Ta samá řeka vtrhla před deseti lety do města a ničila všechno, co jí stálo v cestě. Po 14 domech zbyly ve Švihově prázdné proluky a desítky dalších měly namále. Dnes město chrání protipovodňová opatření za 50 miliónů korun.
Vodní hrad Švihov dnes opustí barokní obraz ‚Pohled na Rabí‘. Malba zpodobňující legendu o obléhání Rabí, kde hejtman Žižka přišel o druhé oko, se bude restaurovat za soukromé peníze.