„Jsme svědky dramatické, zásadní a možná polotrvalé přeměny noční oblohy, která nemá v historii obdoby,“ píše John Barentine z konzultační firmy Dark Sky Consulting.
„Umělé světlo a lampy v místech, kam přiletí hmyz, představuje tisíce luxů. Jednou jsem vyjel na plošině k desetimetrovému sloupu a naměřil jsem tam 30 000 luxů,“ upozorňuje aktivista.
„Máme řadu dospívajících, kteří chodí spát třeba až v ranních hodinách, někdy okolo čtvrté ráno. Pak je ale spánek narušen vnějšími faktory, světlem a hlukem v domácnosti. Anebo budíkem.“
Nejvíce meteorů je vidět mezi druhou hodinou ranní a rozbřeskem. V té době se souhvězdí, ze kterého zdánlivě vylétají a podle kterého se jmenují, Perseus, se dostává nejvýše se nad obzor.
Česko chce v EU otevřít téma světelného znečištění, píše Mf Dnes. A stavební firmy jezdí pro materiál do Polska, téma Hospodářských novin. Více ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.
Světelné znečištění se dnes týká většiny obyvatel zemí vyspělého světa. Má dopady na naše zdraví, bezpečnost, životní prostředí a stojí mnoho peněz i energie.
Hlasitá hudba, křik a hluk po 22. hodině rovná se rušení nočního klidu. Nově ale do výčtu přibude i obtěžování světlem. Ministerstvo vnitra to má v průběhu března zapracovat do metodiky pro obce.
Se změnou zimního času na letní se prodlužuje den. Pražané tak méně svítí jak na ulicích, tak i v bytech. Přesto město intenzivně ozařují lampy, světla domů, z průmyslů a také dopravy. Společně tvoří takzvaný světelný smog, který může narušovat spánek, škodit pracovníkům na noční směně nebo zvířatům.
Jablonec nad Nisou zůstal na půl hodiny bez veřejného osvětlení. Světla zhasla kvůli měření takzvaného světelného znečištění. Ojedinělé sledování má přinést odpověď na to, jaké světelné znečištění vydávají obchodní centra, domácnosti nebo svítící reklamy.