Omezení prodeje o vybraných svátcích platí od konce roku 2016. Velké obchody musejí zůstat zavřené na Nový rok, Velikonoční pondělí, 8. května, 28. září, 28. října a 25. a 26. prosince.
Evropští lídři rozhodují, jak tvrdé sankce uvalí na Rusko za uznání separatistických republik na východě Ukrajiny a přesuny ruských vojáků na ukrajinské území. Jejich dopady pocítí i Česko.
„Část škol je ještě omezená a přitom se už pouští rizikové aktivity, jako jsou masáže nebo fotbalové stadiony. Obchody byly jako ty nejméně rizikové znovu odsunuty na další kolej,“ říká Prouza.
Produkty související s velikonočními svátky podle ministerstva obchodu zpravidla spadají do kategorie potraviny. Dekorace se řadí pod domácí potřeby, pomlázky vyrobené z proutí patří mezi rostliny.
„Vyzývám představitele vlády, aby se majitelům a provozovatelům protiústavně uzavřených obchodů veřejně omluvili,“ uvedl ředitel Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza.
Havlíček v pondělí oznámil, že po dohodě s kraji v nejbližších dnech vládě navrhne obnovení provozu obchodů od následujícího pondělí. Omezení by se týkala i omezení počtu zákazníku na provozní plochu.
Bez záruk bude program čítat 20 až 25 miliard korun měsíčně. Profesní organizace se však proti jeho podobě ohradily. Označují ho za nerovný a nespravedlivý.
Přestože se spotřebitelé i podnikatelé snaží dívat do nového roku s optimismem, některé provozovny už se na jaře znovu neotevřou, připomíná prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza.
Obchodníky a restaurace kromě menších tržeb čekají i zvýšené náklady pro dodržení hygienických opatření, uvedl šéf Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza pro Český rozhlas Plus.
Aktuálně platí v obchodech povinnost dodržovat dvoumetrový odstup, protiepidemický systém však pro stupeň pět nařizuje omezení jeden člověk na 15 metrů čtverečních.
„Třeba Polsko jde opačnou cestou, kdy začali vyzývat obchody, aby prodloužily otevírací dobu, a ty velké mají po dohodě s polskou vládou otevřeno dokonce 24 hodin denně,“ říká Prouza.
25:34
Praha||Veronika Sedláčková|Ekonomika|Interview Plus
Proč někteří podnikatelé považují plán vlády, jak v Česku postupně otevírat obchody a služby, za diskriminační? V pořadu Dvacet minut Radiožurnálu odpovídal prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu.
Obchodní řetězce mají nedostatek personálu. Problém by mohli vyřešit noví brigádníci, kteří nově nepotřebují potravinářský průkaz. Změří jim teplotu a musí podepsat bezinfekčnost.
Neformální potravinový maloobchodní řetězec složený z vietnamských večerek a dalších prodejen je největší mezi tuzemskými řetězci. Podle odhadů svazu obchodu může ovládat až pětinu trhu.
Kdo reguluje české podnikatele až do absurdních maličkostí? Může za to Brusel, nebo čeští úředníci a politici? Jak se vypořádat s nedostatkem pracovní síly? A jaký má smysl větší ochrana hranic EU?
„Jako nový prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu chci prosazovat, aby stát vytvářel co nejlepší podmínky pro rozvoj těchto sektorů,“ řekl někdejší státní tajemník pro evropské záležitosti.
Slevové akce by měly mít nastavená pravidla, například aby jeden výrobek nemohl být v akci trvale. „Pojďme říci, že rohlík bude v akci jednou za čtvrtletí, ale ne každý týden,“ říká Miroslav Koberna.
Ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková v rozhovoru pro Radiožurnál mluví o prodeji svých firem, tlacích v energetice, ale i přátelství s Tomiem Okamurou či prioritách v čele resortu.