Podle papeže Františka je humor nakažlivý a přispívá tak ke sjednocování společnosti. Uvedl také, že je podle něj v pořádku smát se Bohu stejně tak, jako žertujeme se svými milovanými.
Ruský premiér Michail Mišustin navštívil Peking. Návštěvu ukončí ve středu setkáním s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem, jednal i s premiérem Li Čchiangem.
„Japonsko. G7. Důležité schůzky s partnery a přáteli Ukrajiny. Bezpečnost a posílení spolupráce pro naše vítězství. Mír bude po dnešku blíž,“ uvedl Zelenskyj na twitteru.
Německý kancléř Scholz ve čtvrtek prohlásil, že skupina G7 bude na jednání usilovat o zpřísnění sankcí vůči Rusku, aby zabránila obcházení již zavedených opatření.
Ministři v prohlášení po virtuálním jednání uvedli, že suma pomůže Kyjevu stabilizovat ekonomiku, udržet v provozu základní služby a provést urgentní opravy.
Na úvod digitální schůzky se k šéfům vlád a států G7 připojil s projevem ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, který se dle AFP obrátil na Rusko, aby z Ukrajiny stáhlo vojáky.
Investice podle Bidena nelze vnímat jako akt dobročinnosti bohatých zemí, neboť z nich budou mít užitek všichni. Německý kancléř Olaf Scholz řekl, že jsou dalším příkladem jednoty zemí G7.
Britský premiér Boris Johnson a francouzský prezident Emmanuel Macron se v neděli shodli, že válka na Ukrajině je v kritickém okamžiku. Oba chtějí Ukrajinu, ještě více podpořit.
Představitelé skupiny nejsilnějších ekonomik G7 se v neděli zavázali ukončit závislost na ruské ropě, buď úplným zákazem nebo postupným ukončením dovozu.
Moskva tato obvinění odmítá a tvrdí, že Západ propadl nenávisti vůči Rusku. Varuje také, že rozšiřování NATO ohrožuje Rusko, a domáhá se od Západu bezpečnostních záruk.
Ani účast amerického prezidenta Joe Bidena nedokázala na summitu v Cornwallu zabránit ostrým sporům Johnsona s Evropany ohledně britské nechuti plnit brexitovou dohodu, summitu dominujícím.
Země, sdílející s členy G7 podobný pohled na svět, vypadají, že trochu rezignovaly. Vůle bránit se, natož šířit liberální, sociální a demokratický systém ochabuje. Sedm státníků chtělo ukázat opak.
„Zvolení Joe Bidena prezidentem USA neznamená, že svět už nemá žádné problémy. Můžeme ale nyní pracovat na jejich řešení s novým elánem,“ prohlásila Merkelová.
Silné ekonomiky také hodlají dále exportovat, vydávat licence a zajišťovat neziskovou výrobu vakcín. Dále skupina vyzývá k vědeckému a poctivému zkoumání původu koronaviru.
„Je to tragické a myslím, že si ti lidé zaslouží, aby se vědělo, odkud virus pochází, abychom tomu mohli v budoucnu předejít,“ řekl šéf Světové zdravotnické organizace Tedros Adhanom Ghebreyesus.
Kanadský premiér, který v sobotu na summitu G7 v britském Cornwallu rozhovory o Číně vedl, prohlásil, že největší světové demokracie jsou životaschopnou alternativou toho, co světu nabízí Peking.
Monika Hertlová žije s partnerem v Cornwallu a společně založili organizaci Clean Ocean Sailing. S dobrovolníky jezdí čistit pobřeží od plastového odpadu.
Carbis Bay (Velká Británie)||ČTK|Zprávy ze světa|Aktualizováno
Agentura Reuters píše, že ačkoli odpoutání Británie od EU bylo dokončeno, vztahy Londýna s blokem se zhoršily. Macron se tak stal hlasitým kritikem Londýna za jeho odmítání dodržet podmínky brexitu.
Americký prezident se rovněž zavázal, že USA budou arzenálem vakcín ve světovém boji proti covidu-19. „Stejně jako jsme byli arzenálem demokracie během druhé světové války.“
Cílem dohody je odradit nadnárodní společnosti od přesouvání svých sídel do zemí s nižší úrovní zdanění. Britský ministr financí Rishi Sunak a německý Olaf Scholz řekli, že se jedná o historický krok.
Lídři USA, Kanady, Japonska, Německa, Francie, Itálie, Británie a zástupce Evropské unie se místo osobního setkání v rezidenci Camp David spojí prostřednictvím videokonference.
Amazonský prales hoří. Světoví státníci slíbili finanční pomoc. Prezident Bolsonaro ji odmítl. Jaké pro to má důvody? Ptáme se Davida Koubka, který v Brazílii působil jako zpravodaj Českého rozhlasu.