Aktivisté musejí vyklidit prostory Autonomního centra Klinika v Praze 3. Ve středu tak rozhodl pražský soud. Squateři se proti rozsudku odvolají. Budovu obsadili před 3 roky a odmítají ji opustit.
Německá policie se v sobotu večer v Berlíně střetla s účastníky demonstrace levicových a radikálně levicových skupin, kteří protestovali kvůli podmínkám kolem squatů ve čtvrti Friedrichshain. Protestující útočili na policisty kameny, dělbuchy a lahvemi, 123 jich přitom zranili, uvedla dnes agentura DPA. Policie použila slzný plyn a 86 demonstrantů zatkla.
Zátah v pražské usedlosti Cibulka proti squaterům byl podle policie v souladu se zákonem. Řekl to šéf pražské policie Luděk Procházka. Zákrok ale ještě prověří odbor vnitřní kontroly. Jeden ze squaterů dostal dvouměsíční podmínku, proti rozhodnutí ale podal odpor.
Policie zadržela deset squaterů z usedlosti Cibulka. V pražských Košířích zasahovala od rána speciální pořádková jednotka. Vyzvala squatery, aby objekt opustili. Část squaterů z usedlosti odešla. Zbývající čtyři aktivisty museli policisté vyhnat násilím. Majitel nemovitosti Oldřich Vaníček podal včera večer na obyvatele Cibulky trestní oznámení.
Sobotní zásah proti aktivistům na pražském Žižkově bude řešit vnitřní kontrola policie. Českému rozhlasu to řekla mluvčí policie Jana Rösslerová. Podle aktivistů, kteří v sobotu kliniku znovu obsadili, jednali těžkooděnci nepřiměřeně. Tři lidé byli zraněni, mluvčího iniciativy Arnošta Nováka policie zadržela.
Squatteři museli po deseti dnech opustit bývalou polikliniku na pražském Žižkově. Vyzval je k tomu Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových, který objekt vlastní. Na místě zasahovala i policie.
Kousek od centra Liberce vznikl nový squat, ve kterém přebývají mladí narkomani. Nachází se na rohu Ruprechtické a Pavlovické ulice v opuštěném domě, kde kdysi splétali sítě rybáři.
Asi padesátka squaterů večer obsadila neobydlený dům v Praze 2. Iniciativa Obsaď a žij, která už dřív podobně vnikla do více chátrajících budov v centru metropole, tak chce protestovat proti údajným spekulacím s nemovitostmi. Proti squaterům zasahovalo několik policejních hlídek včetně těžkooděnců.
Od loňského léta je neoprávněné užívání obytných prostor neboli squatting v Anglii a Walesu trestným činem. Při vysokých cenách nájmů hlavně v Londýně je to pro řadu lidí velký problém. Najde se však i hodně těch, kdo nad novým paragrafem jen mávnou rukou. Třeba jako jedna zajímavá squatterská komunita v britské metropoli, která čítá i dva Čechy.
U bývalého pražského squattu Milada v Praze 8 musela policie zasahovat už v noci. Před desátou večer do domu proniklo asi 40 lidí. Policie proti nim nasadila stovku mužů, mimo jiné i ze speciální zásahové jednotky. Při akci bylo 24 lidí zatčeno. Situaci monitoroval také vrtulník. Dva policisté se při akci zranili. Šest aktivistů dál zůstává na střeše objektu.
Squateři odešli od soudu s podmínkami a tresty obecně prospěšných prací. Obvodní soud pro Prahu 2 tak potrestal patnáctku mladých lidí, kteří loni v září obsadili dům na Albertově.
Hlavní líčení s patnácti squattery, kteří v září obsadili dům na pražském Albertově dnes pokračuje. Patnáct většinou mladších lidí viní policie z neoprávněného zásahu do práva k domu, bytu nebo nebytovému prostoru.
Squatteři už opustili dům na pražském Albertově. Neoprávněně se v něm pohybovali od sobotního odpoledne a neuposlechli ani několik výzev policie, aby odešli. V půl sedmé ráno proto do domu vnikla zásahová jednotka, která všech 24 squatterů zadržela.
Squateři z vily Milada se nehodlají nastěhovat do bytů v centru Prahy, které jim poskytl podnikatel Petr Svinka. Prostory si ale chtějí ponechat k pořádání kulturních akcí. Své záměry by také rádi konzultovali s nájemníky.