Spolana Neratovice mezi podniky vévodí kvůli vypouštění karcinogenů při výrobě surovin pro výrobu plastů. „Šlo o druhé nejvyšší množství zaznamenané v sedmnáctileté historii IRZ,“ uvedla Arnika.
Podniky loni vypustily do ovzduší a vody o něco méně rakovinotvorných a dalších nebezpečných látek než v roce 2013. Oznámilo to sdružení Arnika. Netýká se to ale středočeské chemičky Spolana Neratovice, která naopak vyprodukovala škodlivin výrazně víc. Sdružení ji proto vyhlásilo Skokanem roku.
Záchranáři dnes při cvičení společně s policisty a starosty obcí řešili, co by se mohlo stát, kdyby z neratovické Spolany unikl čpavek. Sirény ohlašující začátek akce se ale rozezněly o čtyři hodiny později, než bylo původně v plánu. Hasiči v operačním středisku museli dát přednost tomu, co se v kraji dělo reálně - řešili sesuvy půdy a protržení hráze rybníka na Příbramsku.
Některé ryby v Labi u Neratovic prý stále obsahují nebezpečnou rtuť. Tvrdí to ekologické sdružení Arnika, které tam v minulých týdnech odchytilo několik živočichů a podrobilo je testům. Rtuť se podle ekologů dostává do ryb ze Spolany Neratovice, která pomocí této látky vyrábí chlor.
Spolana Neratovice chce kvůli výrobě chlóru používat dalších šest let toxickou rtuť. Firma přitom měla do konce letošního srpna vypracovat studii na jinou technologii výroby chlóru. Nyní žádá o prodloužení staré technologie. To se nelíbí ekologům.
Srpnová obří povodeň vyplavila před 10 lety čtrnáct chemických továren. Nejhůře dopadla neratovická Spolana. Více než dva týdny tam záchranáři bojovali s technikou, aby do vody a do ovzduší neunikal jedovatý chlór, dioxiny a rtuť. Škody tehdy vedení závodu vyčíslilo na více než miliardu korun.
Jediný český výrobce PVC, neratovická Spolana, je opět na prodej. Polský vlastník, společnost Anwil, která je součástí petrochemického koncernu PKN Orlen, očekává předběžné nabídky na koupi do poloviny července. Píše to polský deník Rzeczpospolita.