„Každý rok je možné splatit až 25 procent z jistiny bez poplatku. Dále existují výjimečné situace jako úmrtí jednoho z dlužníků či pojistná událost,“ přibližuje hypoteční specialistka.
Restrukturalizační plán, který věřitelům předložila hutní firma Liberty Ostrava, počítá s poklesem výroby o 60 procent. Více než 1300 věřitelům dluží firma šest až sedm miliard korun.
Finanční poradna Radiožurnálu a iROZHLAS.cz pokračuje i tento týden. Expert radil, jak si splátky na nájemné odložit a jaké možnosti mají nájemníci i vlastníci nemovitostí.
Dijáb pozastavení splátek oznámil v televizním projevu. Doplnil, že vláda bude jednat s věřiteli a usilovat o restrukturalizaci obrovského státního dluhu.
Češi splácejí půjčky lépe než před rokem. Nejčastěji si lidé půjčují na nákup nebo rekonstrukci nemovitosti. Celkový dluh domácností je podle registru klientských informací zhruba 1,7 bilionu korun.
Přes Vánoce hodně lidí vyvětrá svoje peněženky. Na každém rohu navíc zároveň vidí reklamy na úvěrové společnosti. Jenže více než osm procent Čechů pak nestíhá úvěry splácet a mohou se dostat do takzvané dluhové spirály.
České banky řeší, jak se vyhnout problémům, které jim můžou způsobit ruské podniky. Některé z nich si vzaly od zdejších bank půjčky, ale kvůli dopadům protiruských sankcí a slabému rublu nejsou schopné je splácet. Zachránit miliardové částky se snaží i Exportní garanční a pojišťovací společnost (EGAP).
Češi mají opět větší problémy se splácením půjček bankám. Zatímco v dubnu byla míra nesplácených půjček domácností nejnižší za poslední dva roky, teď se trend obrátil. Česká národní banka zveřejnila, že ke konci května objem takzvaných problémových úvěrů stoupl na 5,93 procenta. To je 138 miliard a 200 milionů korun.
České domácnosti se stále více zadlužují. Například letos v srpnu přesáhl podle údajů společnosti CCB (Czech Credit Bureau) dluh tuzemských domácností jeden bilion korun. A právě dnes se v Senátu, v rámci Evropského roku boje proti chudobě a sociálnímu vyloučení, diskutuje o tom, jak varovat občany před rozšiřujícím se trendem předlužování. Lidem, kteří se ocitnou ve finanční tísni pak ve velkých městech pomáhají specializované občanské poradny.
Faktury by se měly v zemích Evropské unie hradit do třiceti dnů. Lhůtu stanoví nová směrnice, kterou schválili europoslanci na zasedání ve Štrasburku. Už dříve s ní souhlasily i členské státy. Za porušení pravidel splatnosti má hrozit sankční úrok ve výši minimálně osm procent. Z obecné maximální lhůty jsou ovšem i výjimky.
Jednání Islandu s Británií a Nizozemskem o splácení islandského dluhu skončila bez úspěchu. Podle islandského ministra financí Steingrimura Sigfussona se strany neshodly na podmínkách splácení. Celkově jde o částku přes pět miliard dolarů na vkladech britských a nizozemských občanů u islandské internetové banky Icesave, které pohltila hospodářská krize.