Cizinci si myslí, že Kibera je jen nehostinné smetiště, říká ve filmu mladý fotograf Don Wilson. Ten provedl tvůrce dokumentárního filmu zákoutími největšího slumu, ve kterém žije asi 300 tisíc lidí.
V Jihoafrické republice žijí ve slumech statisíce lidí. Nemají práci ani vlastní střechu nad hlavou. Šanci na získání bytu nebo stálého zaměstnání mají jen minimální. Přežívají proto jen díky darům nebo pomoci humanitárních organizací. Zdaleka ale nejde jen o černošské obyvatelstvo. Ve slumech živoří i tisíce bělošských rodin. Jedna z takových osad je u města Krugersdorp.
Indické úřady čelí kritice. Bez upozornění nechaly zbořit slum na okraji hlavního města Díllí. Bez střechy nad hlavou se tak ze dne na den ocitly tisíce lidí. Někdejší obyvatele slumu dnes navštívil i druhý muž opozičního Národního kongresu Rahul Gándhí. Slíbil, že případ přednese v indickém parlamentu.
Obyvatelé jedné z chudinských čtvrtí v Rio de Janeiru se bouří. Včera vyšli do ulic se svíčkami uctít oběti přestřelek mezi zločineckými bandami a policií. Ty jsou v posledních několika měsících poměrně intenzivní a v podstatě každodenní. Teď ale zemřeli čtyři lidé za 24 hodin. Poslední z obětí byl desetiletý chlapec, kterého zastřelili policisté.
Nejméně 16 lidí zasáhly v oblasti Rio de Janeira v posledních 10 dnech takzvané zbloudilé střely. Odražené nebo stranou vystřelené kulky zabily čtyři osoby, z toho dvě děti. Lidé se obávají, že po klidnějším roce, kdy se v Brazílii konalo mistrovství světa ve fotbale, se bezpečnostní situace zhoršuje. Za rok a půl město hostí letní olympijské hry.
V problémové čtvrti brazilského Ria de Janeiro, kterou v neděli obsadila policie a armáda, se strhla přestřelka mezi znepřátelenými gangy. O život přišel patnáctiletý chlapec, dva další nezletilí skončili se střelným zraněním v nemocnici.
Inspiraci pro letošní dovolenou nabízí největší světový veletrh turistického ruchu ITB v Berlíně. Na obří ploše veletržního areálu se představují snad všechny myslitelné destinace. Cestovní kanceláře prezentují jak klasické pobyty u moře, tak i netradiční, například dovolené ve slumech v Africe nebo Asii.
Jak vypadá Česko, potažmo Evropa očima mladých Keňanů, kteří se narodili a vyrůstají ve slumu v Nairobi? Díky projektu Fotbal pro rozvoj přijíždí od roku 2006 do Česka smíšená fotbalová jedenáctka z keňského slumu Mathare. Objíždí české školy, hraje fotbal a diskutuje o rozvojové spolupráci, aktivním občanství nebo třeba rasismu.
Stovky policistů obsadily největší slum Rocinha v brazilském Riu de Janeiru. Operace ‚Mírový šok‘ má zajistit v problémových chudinských čtvrtích bezpečnost a pořádek před nadcházejícím mistrovstvím světa ve fotbale a letními olympijskými hrami.
Brazilská policie převzala kontrolu nad největší chudinskou čtvrť v Riu de Janeiro. Operace v oblasti, proslulé mimo jiné obchodem s drogami, se obešla bez jediného výstřelu.
Madrid se snaží zbavit nehezkých skvrn na tváři města a rozhodl se zlikvidovat své slumy. Představitelé města oznámili, že do konce tohoto roku by měly z Madridu zmizet osady plné chatrčí a nelegálně obývané oblasti, které jsou centrem trestné činnosti. Obyvatelé největšího madridského slumu ale proti jeho zbourání opět svolali velkou demonstraci.
Do Evropy přijel tým mladých fotbalových nadějí z Keni, které se narodily v drsném prostředí nairobských slumů. A to už tradičně na pozvání neziskových organizací v rámci projektu Fotbal pro rozvoj. Fotbalisté si zahráli turnaj na pražských Vinohradech a pak se vydali do českých regionů, kde je vedle dalších zápasů čekali besedy se středoškoláky o nelehkém životě ve slumu i pobyt v českých rodinách – na Mostecku, Olomoucku a v Poličce.
Keňská vláda zahájila v hlavním městě Nairobi vysídlování jednoho z největších afrických slumů. Plánuje na jeho místě vystavět dostupné bydlení a služby. Informoval o tom britský zpravodajský server BBC.