„Pytláctví je hlavní hnací silou úbytku populace slonů savanových a pralesních ve střední Africe,“ vysvětluje Arthur F. Sniegon - třinecký rodák, biolog a zakladatel organizace Save Elephants.
„Ničíme mezinárodní síť pašeráků, z nichž většina je z Konga. Dopátrali jsme už dvaceti tun, ale ještě to neskončilo,“ řekl ředitel konžského institutu ochrany přírody.
Zimbabwe bude usilovat o to, aby mohlo prodat zásoby slonoviny, které nashromáždilo za poslední desetiletí. Podle některých odhadů by zásoby mohly vynést až 300 milionů dolarů (6,8 miliard korun).
Na počátku 20. století se počet slonů v Africe odhadoval na několik milionů, poslední údaj Mezinárodního svazu ochrany přírody z roku 2016 hovoří jen o 415 tisících jedinců.
Francouzské úřady ve středu spálily 600 kilogramů slonoviny, která byla zabavena pašerákům či jejím majitelům anebo která byla ze soukromých sbírek dobrovolně odevzdána.
Čína těsně před koncem roku potěšila ochránce přírody. Na konci roku 2017 zavede úplný zákaz prodeje slonoviny, informovala čínská vláda. Uzavře tak největší koncový trh na světě s upytlačenou slonovinou.
Vietnamské úřady chtějí dokázat své odhodlání bránit ilegálnímu obchodu se slonovinou a rohy nosorožců. Proto se rozhodly zničit slonovinu a rohovina za 170 milionů korun.
Za uplynulých deset let ubylo ve volné přírodě více než sto tisíc slonů. Vyplývá to ze zprávy Mezinárodního svazu ochrany přírody. Za poklesem sloní populace stojí pytláci.
Dvojice čínských pašeráků slonoviny stráví 35 let ve vězení. Za mříže je poslal soud v Tanzanii. Policie muže zadržela už v roce 2013. V domě ve městě Dar es Salaam schovávali 706 klů v hodnotě přes 45 milionů korun. Vysoký trest má nejspíš sloužit jako odstrašující případ. V Africe se totiž ilegálnímu obchodu se slonovinou velmi daří.
Celníci na letišti ve švýcarském Curychu objevili rekordní množství slonoviny, která mířila do Číny. Vážila 262 kilogramů. Kvůli takovému množství muselo v Africe zemřít 40 až 50 slonů. Cena na černém trhu by podle odhadů přesáhla 10 milionů korun. O nálezu ze začátku července včera informovaly švýcarské úřady.
Čína na jeden rok zakázala dovoz slonoviny. Rozhodnutí Pekingu přichází krátce před návštěvou britského prince Williama v někdejší Říši středu. Britská královská rodina je totiž známá svým úsilím za záchranu vzácných zvířat. Čína přitom patří k největším odběratelům slonoviny i nosorožčích rohů na světě.
Jao Ming bojuje s pytláky i s předsudky. Čínská basketbalová hvězda se totiž stala tváří kampaně proti zabíjení slonů a nosorožců. Jejich kly a rohy míří většinou právě do Číny a kvůli tomu pytláci vybíjejí tisíce těchto vzácných zvířat, která jsou na pokraji vyhynutí.
Tisíce slonů, kteří ročně umírají v Africe kvůli slonovině, nedaly spát české kynoložce Haně Böhme a přírodovědci Arthurovi Sniegonovi. Rozhodli se proto, že odjedou do Republiky Kongo a budou tam cvičit psy tamních policistů a celníků vyhledávat nejen slonovinu, ale také maso vzácných zvířat, se kterým se tam rozsáhle obchoduje.
V Africe přicházejí ročně o život tisíce slonů. A to hlavně kvůli slonovině, která pak končí jako tradiční medicína nebo dekorativní předměty v Číně, Thajsku nebo Japonsku. Alarmující čísla nenechávají chladnými dva Čechy, kteří se pustili do boje s pašeráky, ve kterém jde často o život.
Veškeré předměty ze slonoviny by v Buckinghamském paláci chtěl nechat zničit britský princ William. Napsal to deník Daily Telegraph. Podle něj tak následník trůnu hodlá podpořit boj proti ilegálnímu obchodu se zvířaty.
V Hongkongu zabavili největší zásilku slonoviny v historii Číny. Sloní kly v přepočtu asi za 65 milionů korun našli celníci ve dvou kontejnerech pocházejících z Keni a Tanzanie. Zabavená slonovina mířila především na čínský trh, kde se používá v tradiční medicíně nebo při výrobě dekorací.
V Thajsku byly zadrženy více než dvě tuny slonoviny v přepočtu za 70 milionů korun. Ilegální zásilka pocházející z Afriky směřovala do Laosu, podle některých informací ale mohla skončit i na trhu v Thajském království. Obchodování se sloními kly přitom zakazuje mezinárodní Úmluva o ohrožených druzích.