Zvířata budou utracena v přírodních parcích a regionech, kde podle úřadů počet zvířat převyšuje zásoby vody a kapacitu pastvin. Jižní Afrika se potýká s nejhorším suchem za poslední desetiletí.
Nejstabilnější sloní populace se povedlo udržet tam, kde je několik rezervací relativně blízko u sebe a chráněná území jsou propojená koridory, které umožňují pohyb mezi jednotlivými rezervacemi.
6. září 2023 dorazila do Zlína po devíti hodinách cesty vzácná 11 tun vážící zásilka. Sloním „holkám“ a slůněti ve zlínské zoo přijel nový parťák – samec slona afrického Jack.
Lusaka (Zambie)||Anna Urbanová|Společnost|Od zpravodajky z místa
V Africe jich z původních 10 milionů na počátku minulého století aktuálně zbývá asi 400 000. Ochraně slonů se věnuje vědkyně Sarah Jacobsonová, která je zkoumá v Thajsku.
„Pytláctví je hlavní hnací silou úbytku populace slonů savanových a pralesních ve střední Africe,“ vysvětluje Arthur F. Sniegon - třinecký rodák, biolog a zakladatel organizace Save Elephants.
První hodiny života malého slůněte patří k těm nejdůležitějším. „Chceme proto celé skupině dopřát maximální klid, z tohoto důvodu jsme uzavřeli pavilon a také okolí venkovního výběhu,“ uvedla mluvčí.
Cestovní ruch do přírodních rezervací přináší ekonomikám subsaharské Afriky dohromady ročně v přepočtu asi 750 miliard korun. Mnoho lidí tak teď kvůli koronaviru přišlo o obživu a živí se pytláctvím.
Zimbabwe bude usilovat o to, aby mohlo prodat zásoby slonoviny, které nashromáždilo za poslední desetiletí. Podle některých odhadů by zásoby mohly vynést až 300 milionů dolarů (6,8 miliard korun).
Na počátku 20. století se počet slonů v Africe odhadoval na několik milionů, poslední údaj Mezinárodního svazu ochrany přírody z roku 2016 hovoří jen o 415 tisících jedinců.
Počet nosorožců zabitých pytláky v Jižní Africe klesá. Podle vládních statistik bylo od ledna do srpna letošního roku ilegálně ulovených asi o čtvrtinu nosorožců méně, než za stejné období loni.
Očekávané mládě slona afrického se v neděli ve zlínské zoologické zahradě narodilo mrtvé, byla to samička s porodní váhou 86 kilogramů. Mělo jít o první slůně africké narozené v Česku.
Slon africký v zoologické zahradě ve Dvoře Králové zemřel na kolaps organismu. Potvrdily to výsledky pitvy. Čtrnáctiletý samec Kito uhynul nečekaně v noci na pondělí. Podle ředitele zahrady Přemysla Rabase měl slabé srdce.
V zoologické zahradě ve Dvoře Králové nad Labem v noci na pondělí uhynul 14letý samec slona afrického Kito. Příčiny úhynu by měly ukázat výsledky pitvy, uvedla mluvčí dvorské zoo Andrea Jiroušová. Kito byl jediným samcem slona afrického chovaným v zoologických zahradách v České republice a na Slovensku.
Volně žijící sloni afričtí během 24 hodin spí pouhé dvě hodiny, většinou v noci. S odkazem na studii jihoafrických univerzitních vědců o tom informoval zpravodajský web BBC. Pokud je tomu opravdu tak, znamenalo by to, že sloni spí nejméně ze všech savců.
Jao Ming bojuje s pytláky i s předsudky. Čínská basketbalová hvězda se totiž stala tváří kampaně proti zabíjení slonů a nosorožců. Jejich kly a rohy míří většinou právě do Číny a kvůli tomu pytláci vybíjejí tisíce těchto vzácných zvířat, která jsou na pokraji vyhynutí.
Velmi netradiční případ musel rozhodovat soud v Polsku. Vášnivý lovec požadoval čtvrt milionu korun za to, že se mu nepodařilo během výpravy do Afriky zastřelit slona.
Genetická analýza konečně potvrdila, že slon pralesní by měl být klasifikován jako samostatný druh. Od slona afrického se liší víc než slon indický od mamuta.